SGLT-2 inhibitörü kullanan tip-2 diabetes mellitus tanılı hastaların işeme alışkanlıkları, uyku ve yaşam kalitelerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of voiding habits, sleep and quality of life of patients with type-2 diabetes mellitus using SGLT-2 inhibitor
  1. Tez No: 805310
  2. Yazar: GÖKÇEN GÜNGÖR SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Giriş: SGLT-2 inhibitörleri, tip 2 diyabetiklerde, aterosklerotik kardiyovasküler hastalığı ve veya renal komplikasyonları olan hastalarda öncelikle tercih ettiğimiz ilaçlardır. Diüretik etkinliklerinden dolayı poliüri, sıvı kaybı, dehidratasyon riskleri vardır. Literatür incelediğinde SGLT-2 inhibitörleriyle ilişkili üriner şikayetlerin yaşam ve uyku kalitesini nasıl etkilediğini değerlendiren çalışmalar sık değildir. Biz de bu çalışmayla SGLT-2 inhibitörü kullanımının hastaların işeme alışkanlıkları, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji poliklinikte tip 2 diyabet tanısı ile takipli 72 hasta dahil edildi. Mevcut tedavilerine SGLT2-inhibitörü (dapagliflozin-empagliflozin) eklenmiş olan hastalar takibe alındı. Başlangıçta ve takip eden 1. ve 3. aylarda gece-gündüz idrar yapma sıklıkları, alt üriner sistem semptomları, uyku ve yaşam kaliteleri ölçekler ile sorgulandı. Üriner şikayetleri olan hastalar üroflowmetre ile değerlendirilip, tedavi altında 1 ve 3. aylarda tekrar değerlendirildi. Takiplerde vücut ağırlığı ve laboratuvar parametrelerindeki değişimler, üriner- genital enfeksiyon varlığı kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya 38 kadın 34 erkek dahil edildi. Yaş ortalamaları 59.63±8.19 idi. Ortalama diyabet süreleri yaklaşık 10 yıl'dı. En sık görülen komorbidler sırası ile hipertansiyon, hiperlipidemi ve koroner arter hastalığı idi. Tedavi sürecinde 11 hastada üriner/genital enfeksiyon görüldü. Kadınlarda üriner enfeksiyon sıklığı daha fazla idi (Kadın: %21, erkek: %0).
Özet (Çeviri)
Background: SGLT-2 inhibitors are the drugs of choice for patients with type 2 diabetes, atherosclerotic cardiovascular disease and or renal complications. There are risks of polyuria, fluid loss, dehydration due to diuretic activities. When the literature is reviewed, studies evaluating how urinary complaints associated with SGLT-2 inhibitors affect quality of life and sleep are not common. In this study, we aimed to investigate the effects of SGLT-2 inhibitor use on patients' voiding habits, sleep and quality of life. Methods: Our study included 72 patients who were followed up with the diagnosis of type 2 diabetes in the Endocrinology outpatient clinic of Dokuz Eylul University Hospital. Patients who had an SGLT2 inhibitor (dapagliflozin-empagliflozin) added to their current treatment were followed up. The frequency of day-night urination, lower urinary system symptoms, sleep and quality of life were questioned with scales at the beginning and in the following 1st and 3rd months. Patients with urinary complaints were evaluated with uroflowmetry and re-evaluated at 1 and 3 months under treatment. Changes in body weight and laboratory parameters, and the presence of urinary-genital infection were recorded during the follow-ups. Results: 38 women and 34 men were included in the study. The mean age was 59.63±8.19 years. Average duration of diabetes was about 10 years. The most common comorbidities were hypertension, hyperlipidemia and coronary artery disease, respectively. During the treatment period, urinary/genital infections were seen in 11 patients. The frequency of urinary infections was higher in women (Women: 21%, men: 0%).