Dapagliflozin kullanan tip 2 diyabetes mellitus tanılı hastalarda lipid profilinin değerlendirilmesi
The evaluation of the lipid profile in patients with diabetes mellitus diagnosis WHO treated wi̇th dapagliflozin
  1. Tez No: 525009
  2. Yazar: RABİYA YAHYAOĞLU MAMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AHBAB
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Amaç: Diyabet tedavisinde bir çok tedavi seçenekleri mevcut olup SGLT-2 inhibitörleri Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanmıştır. Biz de bu çalışmamızda hastanemiz Genel Dahiliye ve Diyabet polikliniğinde takip edilen Dapagliflozin kullanan 46 hastanın tedaviye başlamadan önceki ve en az 3 ay kullanmak şartı ile en son kontrollerindeki lipid profillerini değerlendirdik. Böylece Dapagliflozin in lipid profili üzerine olan etkisini göstermeyi amaçladık. Metod: Çalışmamızda en az 3 ay süreyle Dapagliflozin kullanan tip 2 Diyabetes Mellitus tanılı hastanemiz Genel Dahiliye ve Diyabet Polikliniklerinden takipli 46 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların verileri Bilgi Yönetim Sisteminden ve hasta dosyalarından elde edildi. Tip 1 DM, Kronik böbrek hastalığı(GFR
Özet (Çeviri)
Aim: Multiple treatment options available to treat diabetes. SGLT-2 inhibitors have recently began to be used in Turkey. In this study, we evaluated the lipid profiles of 46 patients who treated with Dapagliflozin. Patients were followed up in our outpatient clinic and diabetes outpatient clinic with the last 3 months of treatment. Thus, we aimed to evaluate the effect of Dapagliflozin treatment on lipid profile. Methods: In our study, 46 patients who were followed-up in our internal medicine and diabetes clinic with type 2 diabetes mellitus using Dapagliflozin for at least 3 months were evaluated retrospectively. The data of the patients were obtained from the Information Management System and patient files. Patients with Type 1 DM, chronic kidney disease (GFR