Aydın İli Merkez Efeler İlçesinde Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 65 yaş ve üstü bireylerin pnömokok, influenza ve herpes zoster aşıları ile aşılanma oranları ve ilişkili etkenler
- Tez No: 805320
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA DİBEK BÜYÜKDİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
pnömokok, influenza ve herpes zoster aşıları ile aşılanma oranları ve ilişkili etkenler Giriş ve Amaç: Erişkin bireylerin aşılamasının gerektiği şekilde yapılamaması, kronik hastalığı olan bireyleri enfeksiyonlara daha yatkın hale getirmektedir. Buradan hareketle bu çalışmada Aydın İli merkez Efeler İlçesinde Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerin pnömokok, influenza ve herpes zoster aşıları ile aşılanma oranlarını ve ilişkili etkenleri belirlemeyi amaçladık. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipteki bu çalışma, Eylül 2022–Kasım 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışma evrenini Aydın ili Efeler ilçesinde bulunan tüm aile sağlığı merkezlerine kayıtlı 65 yaş ve üzerindeki bireyler oluşturmuştur. Örneklem büyüklüğü 321 kişi olarak hesaplandı. Efeler ilçesindeki ikisi kırsal ve sekizi kentsel bölgelerden olmak üzere 10 aile sağlığı merkezi rastgele belirlendi. Bu merkezlerin birim sayısı ve kayıtlı nüfusuna göre her merkez için katılımcı sayısı hesaplandı. Anket formu yüz yüze uygulandı. Anket formunda yaşlıların bazı sosyo-demografik bilgileri ile bazı genel sağlık bilgileri ve bu aşılara ilişkin davranışları ve nedenlerine yönelik sorular yer almıştır. Veriler SPSS 20.0 istatistik programı ile analiz edildi. Analizlerde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra ikili (ki-kare testi) ve çoklu (regresyon) testler kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılanların %51,4'ü (s=165) erkek, %70,7'sinin yaşı (s=227) 65-74 yaş aralığında, %88,2'sinde (s=283) en az bir kronik rahatsızlık vardı. Katılımcılardan % 39,3'ü (s=126) son 1 yıl içinde influenza aşısı ve %47,0'si (s=151) bir kez pnömokok aşısı yaptırmışken herpes zoster aşısı yaptıranların sayısı yalnızca 1 (%0,3) idi. Son 1 yıl içinde influenza aşısı yaptırma sıklığı 75 yaş ve üzerinde 75 yaş altındakilere göre 2,5 kat (p=0,04), KVH olanlar olmayanlara göre 1,8 kat (p=0,033) ve diyabeti olanlarda olmayanlara göre 2,0 kat (p=0,016) daha fazlaydı. En az 1 kez pnömokok aşısı yaptırma durumu 75 yaş ve üzerinde 75 yaş altındakilere göre 2,1 kat (p=0,006) ve diyabeti olanlarda olmayanlara göre 2,0 kat (p=0,005) daha fazlaydı.
Özet (Çeviri)
Vaccination rates with pneumococcal, influenza and herpes zoster vaccines and related factors in individuals aged 65 and over who applied to family health centers in Aydın province, central Efeler district. Introduction and Aim: Failure to properly vaccinate adults makes individuals with chronic diseases more prone to infections. From this point of view, in this study, we aimed to determine the rates of vaccination with pneumococcal, influenza and herpes zoster vaccines and related factors of individuals aged 65 and over who applied to Family Health Centers in Aydın Province, central Efeler District. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted between September 2022 and November 2022. The population of the study consisted of individuals aged 65 and over, registered to all family health centers in Aydın province Efeler district. The sample size was calculated as 321 people. Ten family health centers in Efeler district, two from rural and eight urban areas, were randomly determined. The number of participants for each center was calculated according to the number of units and registered population of these centers. The questionnaire form was applied face to face. In the questionnaire form, some socio-demographic information and some general health information of the elderly and their behaviors and reasons for these vaccines were included. Data were analyzed with SPSS 20.0 statistical program. In addition to descriptive statistics, binary (chi- square) and multiple (regression) tests were used in the analysis. Results: 51.4% (n=165) of the participants in our study were male, 70.7% of them were between the ages of 65-74, 88.2% of them had at least one chronic disease. While 39.3% of the participants had influenza vaccination and 47.0% had pneumococcal vaccination once in the last 1 year, the number of those who had herpes zoster vaccination was only 1. The frequency of getting influenza vaccination in the last 1 year is 2.5 times higher than those aged 75 and over and under the age of 75 (p=0,04). Those with CVD were 1.8 times more likely than those without (p=0,033) and those with diabetes were 2.0 times more likely than those without (p=0,016). At least one pneumococcal vaccination status was 2.1 times more common in those aged 75 and over, compared to those under 75 years of age (p=0,006), and 2.0 times more in those with diabetes than in those without(p=0,005). At least 2 pneumococcal vaccinations are 4.2 times more common than those aged 75 and over, compared to those under 75 years of age (p=0,012). 13.5 times more in those who do not work in an active job than in those who work in an active job (p=0,001).