Determination of the effect of different harvesting times on agronomic properties and essential oil content of lavender (Lavandula angustifolia Mill.) in Kemalpaşa ecological conditions
Kemalpaşa ekolojik koşullarında lavanta (Lavandula angustifolia Mill.) bitkisinde farklı hasat zamanlarının agronomik özelliklere ve uçucu yağ oranına etkisinin belirlenmesi
- Tez No: 805332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİYE REFİKA AKÇALI GIACHINO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Islahı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez, İzmir Kemalpaşa ilçesi ekolojik koşullarında Lavandula angustifolia'nın farklı hasat zamanlarının morfolojik özellikleri ve kalite özelliklerinden uçucu yağ oranı üzerine etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Deneme Kemalpaşa/İzmir koşullarında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çiçek hasadı 2022 yılında 30 Haziran (1. Hasat) ve 15 Eylül (2. Hasat) olmak üzere iki farklı dönemde gerçekleştirilmiştir. Yıllık ortalama bitki boyu (53.8 cm), çiçek sap uzunluğu (37.9 cm), çiçek başak uzunluğu (21.5 cm), başakta çiçek sayısı (66.1 cm), dal sayısı (179.3), taze dallı çiçek verimi olarak belirlenmiştir. (1079.3 kg/da), kuru dallı çiçek verimi (387.4 kg/da), kuru çiçek verimi (207.3 kg/da) ve uçucu yağ içeriği (EO) (2.7 %) belirlenmiştir. İstatistikler TARIST program paketi ve Excel programı kullanılarak hesaplanmıştır. Farklı morfolojik özellikler için yapılan varyans analizi sonuçları çiçek başak uzunluğu. taze dallı çiçek verimi ve yağ oranın %5 düzeyinde önemli olduğunu göstermiştir. Çiçek sap uzunluğu, dal sayısı, kuru dallı çiçek verimi ve kuru çiçek verimi 1% düzeyinde önemli bulunmuştur. Ancak başakta çiçek sayısı önemsiz bulunmuştur. Korelasyon tablosu sonuçları. çiçek sapı uzunluğu ile diğer 3 özellik arasında taze dallı çiçek verimi (0.970**), kuru dallı çiçek verimi (0.990**) ve kuru çiçek verimi (0.988**) 1% düzeyinde önemli pozitif korelasyon göstermiştir. Yağ oranı. başakta çiçek sayısı ve önemsiz olan dal sayısı dışında tüm özelliklerle önemli bir negatif korelasyona sahipti.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the morphological characteristics and Essential oil (EO) ratio of Lavandula angustifolia under the ecological conditions of Izmir, Kemalpaşa district. The flower harvesting was undertaken in two different periods in 2022, on 30 June (First Harvest) and 15 September (Second Harvest). The annual average was determined as plant height (53.8 cm), flower stem length (37.9 cm), flower spike length (21.5 cm), number of flowers per spike (66.1 cm), number of branches (179.3), fresh branched flower yield (1079.3 kg/da), dry branched flower yield (387.4 kg/da), dry flower yield (207.3 kg/da) and EO content (2.7 %) were determined. The statistics were calculated using TARIST program package and Excel program. The variance analysis results performed for different morphological characteristics showed that flower spike length, fresh branched flower yield and EO are found to be significant at the level of 5 %. Flower stem length, number of branches, dry branched flower yield and dry flower yield are determined to be significant at the level of 1%. However, the number of flowers per spike is found to be non-significant. The correlation table results showed an important positive correlation between flower stem length and 3 other characteristics: fresh branched flower yield (0.970**), dry branched flower yield (0.990**) and dry flower yield (0.988**) at the level of P>0.01. The EO had a significant negative correlation with all the characteristics except with the number of flowers per spike and the number of branches which are non-significant.