Devlet aklı kuramı bağlamında Nazi Almanyası'nda anayasal düzen ve işleyiş
Constitutional order and functioning in Nazi Germany within the context of theory of reason of state
- Tez No: 805334
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SEVGİ ZENGİN SALİHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Devlet kavramı ortaya çıktığından beri birçok düşünür ve yazar bu kavram üzerine fikir yürütmüştür. Kimi yazarlar devleti doğal bir sürecin ürünü olarak düşünürken kimileri ilahi olanın yeryüzündeki tezahürü olarak ele almıştır. Devletin ortaya çıkışı konusunda net bir fikir birliği olmasa da devletin maddi varlığından türeyen egemenlik, iktidar ve meşruiyet gibi kavramların içerikleri her dönemde dikkate değer olmuştur. Devlet ve iktidar ile bir arada düşünülen bir kavram olan“Devlet Aklı”ortaya çıktığı dönemde siyaset dünyasında büyük bir devrime neden olmuştur. Devletin en üstün otorite olarak kendisine itaat edilmesi gerektiği düşüncesini öncelemiş ve devletin güvenliği ve çıkarları söz konusu olduğunda hiçbir kuralın onu sınırlayamayacağı fikri öne çıkmıştır. Nazi Almanya'sı gerek cari olduğu dönemde gerekse sonraki zamanlarda sahip olduğu benzersiz nitelikleri nedeniyle dikkate değer olmuştur. Hitler'in iktidara yürüyüşü, gücü ele alması ve ideolojisini kesin bir kararlılıkla uygulamaya koyması 20. yy'ın en önemli olaylarından biri olmuştur. Bu süreci meydana getiren koşullar ve fikri altyapı Almanya'da Nazilerin iktidarını doğurmuştur. Bu tez kapsamında bütün bu süreç incelenmiş ve sonrasında Nazilerin iktidarını sağlamlaştırmak ve muhalefeti ortadan kaldırmak için hukuku kullanışı ele alınmıştır. Hitler'in demokrasinin ona sağladığı nimetleri kullanarak onu ortadan kaldırması incelenmiş ve yapılan yasal düzenlemeler ile hukuksuz ama yasal bir rejim ortaya çıkmıştır. Modern devletin temeli olarak kabul edilen anayasanın ne olduğu tez kapsamında ele alınmış ve Nazilerin anayasayı nasıl işlevsizleştirdikleri ortaya konmuştur. Nazi rejiminin devlet aklı bağlamında uygulamaya koydukları politikalar yine bu kapsamda ele alınmış ve devlet aklı ile Nazizm arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its very appearance, many philosophers and authors have opiniated on the appearance of the concept of state. Whereas some authors has seen the concept as the consequence of a natural process, others have assumed it manifestation of the divine on Earth. In contravention of the absence of a consensus about the state concept, the content of notions of sovereignty, power, and legitimacy that derived from the material existence of the state has been remarkable all the time. The concept of“Reason of State”combined with state and government brought about a great revolution in the political world as soon as it was put forward. The idea that the state must be obeyed as the most important authority is prioritized, and the opinion that no rule can limit national security and interests is came to the fore. Nazi Germany was notable for its unique qualities, Hitler's march to dominance, his rise to power and the decisive implementation of his ideology were among the most important events of the previous century. The conditions and intellectual infrastructure that enabled this process led to the takeover of Germany by Nazis. This thesis analyzes this whole process and then discusses how the Nazis manipulated the law to consolidate power, eliminate and destroy the opposition. It also observes Hitler's manipulation of democracy and make legal arrangements to form a lawless but legal regime at the same time. This thesis deals with the constitution which is the considered as the foundation of the modern state and demonstrates how the Nazis defunctionalized it. In this context, the politics of NS regime in the content of Reason of State is discussed and an attempt is made to reveal the connection between Reason of State and National Socialism.