Tütün İçicilerde Olfaktör Sistemin Manyetik Rezonans Görüntüleme İle Kantitatif Analizi
Quantitative Analysis of the Olfactory System in Tobacco Smokers by Magnetic Resonance Imaging
  1. Tez No: 805335
  2. Yazar: İZZETTİN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HAYDAR BAYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: MRG kullanarak tütün kullananlar ile kullanmayanların olfaktör anatomik yapılarının (OBV, OSD ve OTU) kantitatif ölçümlerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Adıyaman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji kliniğine 1 Nisan 2018 ve 1 Nisan 2022 tarihleri arasında başvuran ve tütün kullanan hastaların MR görüntüleri retrospektif olarak bakıldı. Bu çalışmaya tütün kullanım öyküsü olan 32 kişi ve kontrol grubunu tütün kullanmayan 70 kişi olmak üzere, 18-60 yaş arasında toplam 102 birey dahil edildi Tütün kullanan ve kontrol grubundaki olguların olfaktör sistemlerine ait OBV, OSD ve OTU değerleri koronal 3D FIESTA-C MR sekansı kullanılarak analiz edildi. Bulgular:. Sigara içen bireylerde OBV, OTU ve OSD azalmıştır. Tütün kullanım süresi arttıkça OBV azalmaktadır. Tütün kullanım süresi ile OSD ile OTU arasında korelasyon yoktur. Sonuç: Tütün kullanımı olfaktör sistem üzerinde baskılayıcı bir etkiye sahip olup, olfaktör yolaklarda hacimsel bir azalmaya neden olmaktadır. Bu durum koku fonksiyonunu olumsuz yönde ve kalıcı olarak etkileyebilir. Tütün maruziyeti ile olfaktör sistemdeki küçülme arasında pozitif korelasyon vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the quantitative measurements of olfactory anatomical structures (OBV, OSD, and OTL) between tobacco users and non-users using MRI. Materials and Methods: MRI images of tobacco-using patients who presented to the Adiyaman University Training and Research Hospital Radiology Clinic between April 1, 2018, and April 1, 2022, were retrospectively examined. The study included a total of 102 individuals aged 18 to 60, consisting of 32 individuals with a history of tobacco use and 70 individuals in the control group who did not use tobacco. The OBV, OSD, and OTL values of individuals in the tobacco-using group and the control group were analyzed using the coronal 3D FIESTA-C MRI sequence. Results: Tobacco users showed a decrease in OBV, OTL, and OSD. As the duration of tobacco use increased, OBV decreased. There was no correlation between the duration of tobacco use and OSD or OTL. Conclusion: Tobacco use has a suppressive effect on the olfactory system, leading to a volumetric decrease in olfactory pathways. This condition can negatively and permanently affect the sense of smell function. There is a positive correlation between tobacco exposure and shrinkage in the olfactory system.