Osmanlı'dan günümüze gelenekselleşen kapıkulu ilişkisinin devlet tarikat üzerindeki görünümü
The appearance of kapikulu relati̇onshi̇p whi̇ch has been tradi̇ti̇onal from the ottoman to the present on the state secti̇on
- Tez No: 805345
- Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Devlet-tarikat ilişkisi, Osmanlı'dan günümüze bilinen ve göz önünde olan bir gerçekliktir. Sosyolojik bağlamda toplumsal kurumlar ile kurduğu bağ, tarikatların geçmişten günümüze görünürlüğünün devamlılığını sağlamıştır. Bu durum devlet ile tarikatları siyasi, ekonomik, sosyal ve askeri zeminde simbiyotik ilişki içerisinde bulunmasına neden olmuş, böylelikle karşılıklı nemalanma ilişkisi gelenekselleşerek günümüze kadar etkinliğini sürdürmüştür. Osmanlı, kuruluşundan itibaren simbiyotik ilişki içerisinde olduğu tarikatların, Cumhuriyet'in kuruluşu ile nemalanma biçimi değişiklik gösterse de devam etmiştir. Bu noktada karşımıza etkin bir görüntü sergileyen Bektaşi ve Nakşibendi tarikatları çıkmaktadır. Çalışma boyunca da belirtilen iki tarikat ekseninde devlet-tarikat ilişkisi ele alınmış, bu simbiyotik nemalanma biçiminin gelenekselleşerek kapıkulu ilişkisine dönüşme süreci sosyolojik olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The state-sect relationship is a known and visible reality from the Ottoman Empire to the present day. In the sociological context, the link is established with social institutions which ensured the continuity and the visibility of sects from past to present. This situation caused the state and its sects to have a symbiotic relationship on political, economic, social and military grounds, thus, the mutual benefit relationship has become traditional and has continued its effectiveness until today. Since the Ottoman establishment, the sects with which it has been in symbiotic relations have continued even though the way it has been benifitted with the establishment of the Republic has changed. At this point, we come across the Bektashi and Naqshbandi sects, which exhibit an effective image. Throughout the study, the state-sect relationship was discussed on the basis of two sects mentioned. And the process of transforming this symbiotic relationship into a traditional and kapikulu relationship was analyzed sociologically.