Mekanik öğütülmüş magnezyum (Mg) tozların polimer kaplanması ve kaplanmış tozların sinterlenmesinin deneysel araştırılması
Experimental investigation of polymer coating of mechanical milling magnesium (Mg) powders and sintering of coated powders
- Tez No: 805346
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezde; ticari saflıktaki magnezyum tozlarının sodyum poliakrilat ile birlikte mekanik öğütme yöntemi kullanılarak öğütülmesi ve bu sayede magnezyum tozlarının polimer ile kaplanması gerçekleştirilmiştir. 30, 60 dakika sürelerde mekanik öğütme ile farklı partikül boyutları ve yeni aktif yüzeyler kazandırılan biyobozunur magnezyum tozları sodyum poliakrilat ile kaplanmış ve FAST sinterleme ile sinterlenmiştir. FAST sinterleme yöntemi ile mikro yapı ve mekanik özellikleri üzerine deneysel ve istatistiksel olarak incelenmiştir. Sinterleme işlemi 350°C'de 11 dakika süre zarfında ve 35 MPa basınç altında gerçekleştirilmiştir. Yoğunluk, FTIR, basma dayanımı, sertlik değerleri ve SEM-EDS (Taramalı Elektron Mikroskobu) verileri toplanmış ve yorumlanmıştır. Polimer kaplamanın yapı içerisinde gözenek oluşumunu desteklediği artan öğütme süresi ile oluşan gözeneklerinin boyutlarının küçülürken sıklığının arttığı ve daha küresel hale geldiği gözlenmiştir. Oluşan gözenekler içerisinde iğnemsi magnezyum yapılarının varlığı tespit edilmiştir. Ek olarak polimer kaplanmış tozlar ile gerçekleştirilen sinterlemenin katı numune deformasyon davranışında saf magnezyum tozları ile üretilen numunelere göre daha farklı bir davranış sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the grinding of commercially püre magnesium powders with sodium polyacrylate using the mechanical milling method and thus polymer coating of magnesium powders was carried out. Biodegradable magnesium powders, which were given different particle sizes and new active surfaces by mechanical milling in 30, and 60 minutes, were coated with sodium polyacrylate and sintered by FAST sintering. The microstructure and mechanical properties were investigated experimentally and statistically by the FAST sintering method. The sintering process was carried out at 350°C for 11 minutes and under a pressure of 35 MPa. Density, FTIR, compressive strength, hardness values, and SEM-EDS (Scanning Electron Microscope) data were collected and interpreted. It was observed that while the size of the pores formed with the increasing milling time, the polymer coating supported the formation of pores in the structure, the frequency increased and became more spherical. The presence of acicular magnesium structures was detected in the pores formed. In addition, it was observed that sintering with polymer-coated powders showed a more malleable approach to the deformation behavior than the samples produced with pure magnesium powders.