Bir müteşebbis olarak Nuri Demirağ ve Howard Hughes
As an entrepreneur Nuri Demirağ and his development policies
  1. Tez No: 805344
  2. Yazar: VOLKAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REŞAT SARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk iş insanlarından ve girişimcilerinden biri olan Nuri Demirağ (ö. 1957) Sivas'ta dünyaya gelmiş, eğitimini burada tamamlamış, çeşitli memuriyet görevlerinde bulunduktan sonra İstanbul'da ticari faaliyetlerine başlamıştır. Dönemin milli iktisat anlayışının en önemli örneklerinden biri, demiryolları yapımının yabancı girişimciler yerine Türk müteahhitlere devredilmesidir. Demirağ da bu müteahhitlerden biridir ve kilometrelerce demiryolu hattını tamamlarken bu hatların üzerinde çok sayıda tünel ve köprüler de inşa etmiştir. Onun, havacılık sahasına yaptığı yatırımlar dönemi için en dikkat çeken girişimlerindendir. Beşiktaş Tayyare Atölyesi'nin kurulması, Gök Okulu'nun açılması ve pilot yetiştirilmesi gibi çabalarla yerli uçak üretimi amaçlanmıştır. Demirağ'ın, çağdaşı durumunda olan ve ABD'de hemen hemen aynı yıllarda sinemacılık, havacılık, emlak vb. yatırımlarda bulunan Howard Robard Hughes Jr. (ö. 1976) ile özellikle girişimcilik yönüyle bazı benzerliklere sahip olduğu görülmektedir. Aldıkları patentler dolayısıyla büyük ve gelişmeye uygun bir şirkete sahip olan bir ailenin çocuğu olan Hughes, ilerleyen yıllarda bu şirketi daha da büyüterek varlığını bir servete dönüştürmüştür. Çeşitli sektörlerdeki yatırımlarının yanı sıra havacılık alanındaki çalışmalarında uçakların tasarlanma, üretim, deneme uçuşu gibi aşamalarında bizzat bulunmuş, kırdığı rekorlar neticesinde kendisi“Aviator”(havacı) olarak anılmaya başlamıştır. Bu çalışmada, yaklaşık olarak aynı dönemlerde fakat farklı coğrafyalarda yaşamış bu iki girişimci faaliyetlerinin benzerlikleri ve farklılıkları bakımından incelenmiş; hayatları, sosyal çevreleri, ekonomik şartları vb. değişkenlerin onların aldıkları kararlar ve elde ettikleri neticeler üzerindeki etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nuri Demirağ (d. 1957), one of the first business people and entrepreneurs of Turkish Republic, was born in Sivas and completed his education in there. After working in various civil service positions, he started his commercial activities in Istanbul. One of the most important examples of the national economic policy of the period was the transfer of railway construction to Turkish contractors instead of foreign entrepreneurs. Demirağ was one of these contractors and had completed kilometers of railway lines and many tunnels and bridges on these lines. His one of the most most remarkable initiatives for that period was his investments in the aviation field. Domestic aircraft production was aimed with efforts such as the establishment of Beşiktaş Aircraft Factory, the opening of flying school and the training of pilots. It is seen that Demirağ abd Howard Robard Hughes Jr. (d. 1976), who was the contemporary of him, and had investments on cinema, aviation, real estate in the USA almost in the same years has some similar qualities, especially on entrepreneurship. Hughes, who was the son of a family owning a big and developing company because of the patents they had obtained, has expanded this company further in the following years and turned his oweath to a fortune. In addition to his investments in various sectors, he personally involved in the design, production and test flights of airplanes in his works in the field of aviation, and as a result of the records he had broke, he began to be called“Aviator”(aviator). In this study, the activities of these two entrepreneurs, who lived in approximately the same periods but in different areas, were examined in terms of their similarities and differences; such as their life, social environment, economic conditions etc. and it was tried to be determined the effect of the variables on the decisions they made and the results they obtained.