Mesleki enstrüman öğrenimindeki başarı hedefiyönelimlerinin ve kendini sabote etme davranışlarınınincelenmesi
Exploration of achievement goal orientations and selfhandicapping in professional instrument education
  1. Tez No: 805370
  2. Yazar: YAZEL KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP AYDINER UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, mesleki enstrüman öğrenimi gören öğrencilerin başarı hedefi yönelimleri ve kendilerini sabote etme davranışlarının incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmada öğrencilerin başarı hedefi yönelimi alt boyutlarındaki düzeylerinin, kendini sabote etme davranışlarını ne şekilde öngördüğü de incelenmiştir. Çalışma grubunu, Türkiye'deki üniversitelerin müzik eğitimi ana bilim dallarında öğrenim gören 309 öğrenci oluşturmuştur. Veriler: Kişisel Bilgi Formu (araştırmacı tarafından geliştirilen), Enstrüman Öğrenimindeki Başarı Hedefi Yönelimleri Ölçeği (Aydıner-Uygun, 2016, 2018a tarafından 2x2 hedef yönelimi yapısına uygun olarak enstrüman öğrenimine ve Türkçeye uyarlanan) ve Kendini Sabotaj Ölçeği (Akın vd. 2010 tarafından Türkçeye uyarlanan) ile toplanmıştır. Sonuçlara göre; öğrencilerin enstrüman öğrenimindeki başarı hedefi yönelimleri düzeylerinden en yüksek düzeyde öğrenme yaklaşma yönelimine, en düşük düzeyde ise performans kaçınma yönelimine katılım gösterdikleri belirlenmiştir. Öğrencilerin orta üzeri olarak nitelendirilebilecek bir düzeyde kendilerini sabote edebildikleri bulunmuştur. Öğrencilerin enstrüman öğrenimindeki başarı hedefi yönelimlerine ait düzeylerinde ve kendilerini sabote etme davranışlarında çalışmada belirlenen bağımsız değişkenlere göre anlamlı farklılıkların olduğu gözlenmiştir. Öğrencilerin başarı hedefi yönelimlerinden öğrenme yaklaşma yönelimlerinin kendini sabote etme davranışlarını negatif şekilde; performans kaçınma yönelimlerinin de kendini sabote etme davranışlarını pozitif şekilde öngördüğü sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the achievement goal orientations and selfhandicapping behaviors of students studying professional instrument education. The study also explored how students' achievement goal orientation sub-dimension levels predict their self-handicapping behaviors. The study group consisted of 309 students majoring in music education at various universities in Turkey. The data were collected using the Personal Information Form (developed by the researcher), the Achievement Goal Orientations in Instrument Learning Scale (adapted to instrument learning and Turkish by Aydıner-Uygun (2016, 2018a) in accordance with 2x2 goal orientation structure) and the Self-Handicapping Scale (adapted to Turkish by Akın vd. 2010). In terms of the goal orientations in instrument learning dimensions, the results revealed that the students had the highest levels in the learning approach orientation dimension, whereas they had the lowest levels in the performance avoidance orientation. The students handicapped themselves at an aboveintermediate level. In addition, there were significant differences in students' achievement goal orientationin instrument education levels and self-handicapping behaviors according to the independent variables determined in the study. Students' learning approach orientation from the achievement goal orientations negatively predicted their self-handicapping behaviors, while students' performance avoidance orientation from the achievement goal orientations positively predicted their selfhandicapping behaviors.