Okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin yönetsel davranışları ile öğretmenleri motive etme yaklaşımları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between management behaviours of pre-school administrators and their approaches to motivate teachers
- Tez No: 805369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacını, okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin yönetsel davranışları ile öğretmenleri motive etme yaklaşımları arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmuştur. Araşrırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Niğde ilinde görev yapan 78 okul öncesi eğitimi öğretmeni basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile örneklemi oluşturmuştur. Kurun (2019) tarafından uyarlanan“Okul Yöneticilerinin Yönetsel Davranışlar Ölçeği (Öğretmen Formu)”, Başın (2012)'ın geliştirdiği“Okul Müdürlerinin Öğretmenleri Motive Etme Yaklaşımları Belirleme Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Örneklemin normal dağılım göstermesi nedeniyle parametrik betimsel analiz yöntemleri, korelasyon analizi ve çoklu regrasyon teknikleri kullanılarak toplanan veriler analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda, okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin yönetsel davranışları sergileme düzeylerinin yüksek olduğu ve cinsiyet, mesleki kıdem, eğitim durumu ve bulunduğu okuldaki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin öğretmenleri motive etme yaklaşım düzeylerinin yüksek olduğu ve cinsiyet, eğitim durumu, bulunduğu okuldaki görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermezken mesleki kıdem değişkeninde 1-5 yıl mesleki kıdemi yüksek olan öğretmenler lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir. Okul öncesi eğitim kurumu yöneticilerinin yönetsel davranışları ve öğretmenleri motive etme yaklaşımları arasında yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretim liderliği ve yönetsel liderliğin örgütsel yönetsel motivasyonun anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to examine the relationship between the managerial behaviors of preschool education institution administrators and their approaches to motivating teachers. The research was carried out using the correlational model, one of the quantitative research methods. 78 pre-school teachers working in Niğde province formed the sample, with simple random sampling method. The“Managerial Behaviors Scale of School Administrators (Teacher Form)”adapted by Kurun (2019),“Scale for Determining the Approaches of School Principals to Motivate Teachers”developed by Başın (2012), and“Personal Information Form”developed by the researcher were used as data collection tools. Due to the normal distribution of the sample, the collected data were analyzed using parametric descriptive analysis methods, correlation analysis and multiple regression techniques. As a result of the analysis of the data, it was determined that the level of use of managerial behaviors by the administrators of pre-school education institutions was high and there was no significant difference according to the variables of gender, professional seniority, educational status and tenure at the school. It was also determined that the pre-school education institution administrators have a high level of approach to motivating teachers and there was no significant difference according to the variables of gender, educational status, and tenure at the school where they were located, while there was a statistically significant difference in favor of teachers with 1-5 years of professional seniority. It was concluded that there was a high level of significant relationship between the managerial behaviors of pre-school education institution administrators and their approaches to motivate teachers. In addition, it was suggested that instructional leadership and managerial leadership were a significant predictor of organizational managerial motivation.