Yerel demokrasinin sağlanmasında yerel yönetimlerin rolü ve önemi
The role and importance of local governments in ensuring local democracy
  1. Tez No: 805371
  2. Yazar: SENA ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, öncelikle demokrasi kavramı üzerinde durulmuştur. Demokrasi çeşitleri sınıflandırılarak ayrı başlıklar altında incelenmiş ve karşılaştırmaları yapılmıştır. Yerel yönetim olgusu tanımlanmış, yerel katılım ve temsil olgusu ekseninde yerel yönetimlerin demokratikleşmesi süreci incelenmiştir. İkinci bölümde, dünyadan farklı ülkeler çerçevesinde yerel yönetim örnekleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de yerel yönetimlerin katılım ve temsil olgusu ekseninde dönemler halinde gelişimi incelenmiştir. Cumhuriyet öncesi batılı anlamda kurulan ilk belediyeden başlanarak, Cumhuriyet dönemi ve sonrasında yerel yönetimlerin özerkleşmesi ve demokratikleştirilmesi hususunda yapılan düzenlemeler 1923-1945 dönemi, 1945- 1960 dönemi, 1960- 1980 dönemi, 1980- 2000 dönemi, 2001-2010 dönemi, 2010'dan günümüze kadar yapılan düzenlemeler olmak üzere Türkiye'deki tarihsel süreçte değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, yerel demokrasinin yaygınlaşmasında yerel yönetimlerin rolü ve önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, first of all, the concept of democracy is emphasized. Democracy types are classified and examined under separate headings and compared. The phenomenon of local government is defined, and the democratization process of local governments is examined on the axis of local participation and representation. In the second part, examples of local government in the framework of different countries from the World are discussed. In the third part, the development of local governments in Turkey in terms of participation and representation is examined. From the first municipality established in Western sense pre-republican, the arrangements made for achieving autonomy and democratization of local governments in the pre-republican and after the 1923-1945, 1945-1960, 1960-1980, 1980-2000, and 2001-2010 periods, and its evaluation in the historical process in Turkey, including regulations, is explained. In ths study, the role and importance of local governments in the spread of local democracy is emphasized.