Investigation of structural, morphological, andoptical properties of Cu-Sn doped ZnO films by silar method
Sılar yöntemiyle Cu-Sn katkılı ZnO filmlerin yapısal, morfolojik ve optik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 805403
  2. Yazar: BERKAN HAFIZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ZnO yarıiletkeni yüksek geçirgenliği ve doğada bol bulunması gibi nedenlerle teknolojik uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. ZnO nanokristaline uygun katkılamalar yapılarak yapısal, optiksel ve elektriksel özellikleri iyileştirilebilmesi nedeniyle diğer oksit malzemelere alternatif olarak kullanılmaktadır. Katkılı ve katkısız ZnO ince filmler farklı yöntemlerle büyütülebilmektedir. Bu çalışmada SILAR yöntemiyle kullanılarak FTO/ZnO, FTO/ZnO/Sn-Cu %1, FTO/ZnO/Sn-Cu %2 ve FTO/ZnO/Sn-Cu %3, katkılı filmler elde edilmiştir. Elde edilen ZnO ince filmlerinin yapısal özellikleri katkı konsantrasyonu bağlı değişimi incelenmiştir. Üretilen ince filmlerin yapısal ve morfolojik özellikleri X-ışını Kırınım Cihazı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) ve UV spektroskopisi (UV-VIS) yöntemleriyle incelendi. XRD analizlerinden, üretilen ince filmlerin Cu ve Sn konsantrasyon oranı değiştikçe amorf yapıdan polikristal yapısına değiştiği belirlendi. SEM görüntülerinden katkı konsantrasyonuna bağlı olarak üretilerin filmlerin morfolojik özelliklerinde değiştiği gözlendi. Üretilen ince filmlerin yasak bant aralıkları UV-VIS spektrometresi ile belirlenmiş olup elde edilen sonuçların literatürle uyumlu olmakla birlikte, katkılama oranı arttıkça yasak enerji aralıklarında değiştiği gözlendi.
Özet (Çeviri)
Due to its high permeability and abundance in nature, ZnO semiconductor is widely used in technological applications. ZnO nanocrystal is an alternative to other oxide materials because its structural, optical and electrical properties can be improved by adding appropriate doping. Doped and undoped ZnO thin films can be grown by different methods. In this study, FTO/ZnO, FTO/ZnO/Sn-Cu 1%, FTO/ZnO/Sn-Cu 2%, FTO/ZnO/Sn-Cu 3% doped films were obtained by using the SILAR method. The structural properties of the produced ZnO thin films were investigated depending on the additive concentration. The structural and morphological properties of the produced thin films were examined by X-Ray Diffraction Device (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM) and UV-VIS spectrometry (UV-VIS). From the XRD anaysis, it was determined that the structure of the produced thin films changed from amorphous structure to polycrystalline structure as the Cu and Sn concentration ratio changed. From the SEM images, it was observed that the morphological properties of the produced thin films changed depending on the additive concentration. The band gaps of the produced thin films were determined by UV-VIS spectrometry. It was observed that the obtained results were compatible with the literature, and a change in the forbidden energy gaps as the doping ratio increased was observed