Dilemmas of contemporary citizenship in Nigeria. A historical debate
Nijerya'da çağdaş vatandaşlığın ikilemleri. Tarihi bir tartışma
  1. Tez No: 805402
  2. Yazar: AIMIUGUINA VINCENT AREBUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AKDENİZ GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Nijerya, vatandaşlık yasası açıkça Etnisiteye dayanan birkaç ülkeden biridir. Bu araştırma, Nijerya Vatandaşlığının doğasını, ülkenin yaşadığı belirli tarihsel süreçlerle ilgili olarak incelemekte ve Nijerya'nın karşı karşıya olduğu çağdaş etnik sorunlara yansımalarını analiz etmeye çalışmaktadır. Tamamen niteliksel yaklaşıma dayalıdır ve ikincil akademik kaynaklardan yararlanır. Çalışma, hukuki alana odaklansa da, vatandaşlık kurumunun etnik ve toplumsal boyutlarda sorun çözme kapasitesini verilere dayanarak sorgulamaya çalıştığından, kapsamını devlet teorileri, sosyal ve politik boyutlara da genişletme eğilimindedir. kitaplardan, gazetelerden, dergilerden ve güncel olaylardan. Vatandaşlık, bir kişinin haklarının hem yurtiçinde hem de yurtdışında korunmasını içerir. Yasal, politik ve sosyal boyutları içerir: toplumun tam bir üyesi olarak yasal statü, bu statünün yurttaşlar tarafından tanınması ve toplumun bir üyesi olarak hareket etme. Tez bu üç boyutu tartışıyor. Amacı, bazı yönlerden yetersiz olsa da hepsinin kavram hakkında önemli bir şeye nasıl ulaştığını göstermektir. Bu tez, politikalar nedeniyle, ulusal vatandaşlığın en iyi ihtimalle Nijerya'da rahatsız edici olduğunu, etkili vatandaşlık ve hakların ise yerliler olarak etnik aidiyet yoluyla yalnızca alt-ulusal düzeylerde (Yerel Yönetim Bölgeleri) işlediğini ortaya koydu. Nijerya'da devlet yaratma siyasetini inceler. Tarihsel olarak, etnik Milliyetçilik, birkaç isim vermek gerekirse, bir kimlik duygusu, ulusal gurur ve beraberlik ile ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, mevcut konfigürasyonu, derin güvensizlik ve tuhaflıklara dayanmaktadır. Bu araştırma, Nijerya'daki Arazi Yönetişimi Reformu için iki ana sorun belirledi: yasal çerçeveyi çevreleyen politika ataleti ve sistematik arazi tapusu ve tescilini (SLTR) uygulamaya yönelik sürekli mücadeleler. Sonuç olarak, bu çalışma, Nijeryalılar arasında bölünme tohumları eken Sömürgeciliğin, Nijeryalılar arasındaki sömürgecilik öncesi birliktelik ruhunu yok etmeyi ve yerine kalın etnik ve ulusal sınırlar dikmeyi başardığını ortaya koymuştur. Bu sınırlar, Nijerya eyaletlerinin çoğunluğunu belirli bir bölgenin yerlisi olarak kabul edilenler ile yerleşimci olarak kabul edilenler arasında bölen vatandaşlığın etnikleştirilmesine yol açtı.
Özet (Çeviri)
Nigeria is one of few nations whose citizenship law is clearly based on Ethnicity. This research examines the nature of Nigerian Citizenship with regards to the specific historical processes the country experiences and try to analyze its repercussions to the contemporary ethnic problems Nigeria has been facing. It is wholly based on qualitative approach and benefit from secondary academic resources. Although focusing on the juridical realm, the study also tends to extend its scope into theories of state, the social and political dimensions since it attempts to question the problem-solving capacity of the institution of citizenship in ethnic and social dimensions, while relying on data from books, newspapers, journals and current affairs. Citizenship includes protection of a person's rights both at home and abroad. It entails legal, political and social dimensions: the legal status as a full member of society, the recognition of that status by fellow citizens and acting as a member of society. The dissertation discusses these three dimensions. Its objective is to show how all of them, despite being insufficient in some aspects, reach something important about the concept. This dissertation revealed that due to the policies, national citizenship is at best queasy in Nigeria, while effective citizenship and rights are only operative at sub-national levels (Local Government Areas) through ethnic belonging as indigenes. It examines the politics of state creation in Nigeria. Historically, ethnic Nationalism has been associated with a sense of identity, national pride, and togetherness, to name a few. However, its current configuration is based on deep distrust and eccentricities. This research identified two major problems for Land Governance Reform in Nigeria: policy inertia surrounding the legislative framework and continuous struggles to implement systematic land titling and registration (SLTR). In conclusion, this study found that Colonialism, which sowed the seeds of division among Nigerians, succeeded in destroying the pre-colonial spirit of togetherness among Nigerians and erecting thick ethnic and national boundaries in its place. These limits led to the ethnization of citizenship, which split the majority of Nigerian states between those regarded as indigenous to a given region and those considered to as settlers.