Fe katkılı CuO/ZnO kompozit ince filmlerin yapısal ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of structural and optical properties of metal doped CuO/ZnO composite thin films
- Tez No: 873636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmada, katkısız ve Fe katkılı CuO/ZnO yarıiletken kompozit ince filmler soda lime cam altlıklar üzerinde SILAR yöntemiyle başarılı bir şekilde üretilmiştir. Fe katkı oranının CuO/ZnO yarıiletken kompozit ince filmlerin yapısal, morfolojik, optik ve elektriksel özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. CuO/ZnO kompozit ince filmlerin tümü X-ışını kırınımı (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını analizi (EDX), fourier dönüşümü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), UV-görünür spektroskopisi ve elektriksel analizler kullanılarak karakterize edilmiştir. CuO/ZnO kompozit ince film numunelerinin XRD analizleri, hem monoklinik CuO hem de altıgen ZnO fazlarının herhangi bir safsızlık olmadan mevcut olduğunu ortaya koymuştur. SEM analizi, katkısız CuO/ZnO kompozit ince film numunesindeki daha düzensiz ve topaklı ZnO'nun, Fe ilavesiyle daha düzenli ve altıgen prizmatik yapılara dönüştüğünü göstermiştir. EDX analizi, üretilen kompozit ince filmlerde Cu, Zn, O ve Fe elementlerinin varlığını doğrulamıştır. Optik analizler, CuO/ZnO kompozit ince film numunesine Fe2+ iyonlarının eklenmesinin optik bant aralığı değerini 1,98 eV'tan 1,57 eV'a düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. CuO/ZnO kompozit ince filmlerin elektriksel ölçümleri, %3,0 Fe katkılı numune ile 0,865x106 Ω□'lik minimum spesifik kontak direncinin elde edildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pristine and Fe-doped CuO/ZnO semiconductor composite thin films were successfully fabricated on the soda lime glass substrates by the SILAR method. The impact of the Fe-doping level on the structural, morphological, optical and electrical properties of the CuO/ZnO semiconductor composite thin films was investigated. All of the CuO/ZnO composite thin films were characterized by using X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray analysis (EDX), fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), UV-visible spectroscopy and electrical analyses. XRD analyses of the CuO/ZnO composite thin film samples reveal that both monoclinic CuO and hexagonal ZnO phases were present without any impurities. The SEM analysis showed that the more irregular and lumpy ZnO in the pristine CuO/ZnO composite thin film sample evolved into more regular and hexagonal prismatic structures with the addition of Fe. EDX analysis confirmed that the presence of Cu, Zn, O, and Fe elements in the fabricated composite thin films. Optical analyses revealed that the addition of Fe2+ ions into CuO/ZnO composite thin film sample decreases the optical band gap value from 1.98 to 1.57 eV. Electrical measurements of the CuO/ZnO composite thin films showed that the minimum specific contact resistivity of 0.865x106 Ω□ was obtained by 3.0% Fe-doped sample.