3d kraniyal bt görüntülerle, foramen magnum ve kafa antropometrik çap ölçümleri ile cinsiyet tahmini: Retrospektif bir çalışma
Sex estimation with 3d cranial ct images, foramen magnum and head anthroopometric diameter measurements: A retrospective study
- Tez No: 805427
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP FEDAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Adli Tıpta kemik bütünlüğü tam olan insan iskeletlerinde cinsiyet tahmini yüksek doğrulukta yapılabilmekteyken parçalanmış veya küçük kemik parçalarının kaldığı kafatası kemiklerinde tahminler için bilgi ve yöntemlerimiz oldukça kısıtlıdır. Çalışmamızda cinsiyet tahmini yapabilmek maksadıyla literatüre katkı sağlamak ve bir formül geliştirerek özellikle kitlesel felaketlerde oluşan cesetlerdeki kimliklendirme karmaşasında önemli bir elemenin gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada 01.01.2020-31.12.2020 tarihleri arasında Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalında yaşları 23 ile 65 arasında değişen 250 kadın ve 250 erkek olgunun sonucu doğal olarak raporlanan Kranyal BT görüntüleri kullanılmış ve kafatası tabanında yer alan foramen magnumun enine-boyuna çapları, çevresi, alanı ve kafanın antropometrik noktaları yoluyla en uzun ve en geniş çapları 3D Slicer programının radiomiks özellikleri kullanılarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In forensic medicine, while sex estimation can be made with high accuracy in human skeletons with complete bone integrity, our knowledge and methods are very limited for estimating skull bones with fragmented or small bone fragments. In our study, it is aimed to contribute to the literature in order to make gender estimation and to develop a formula and to perform an important elimination in the identity confusion in corpses, especially in mass disasters. In this study, cranial CT images of 250 female and 250 male cases aged between 23 and 65 years were used between 01.01.2020-31.12.2020 in Bursa Uludağ University Faculty of Medicine, Department of Radiology, and the transverse-longitudinal diameters of the foramen magnum located at the skull base were used. The longest and largest diameters were measured using the radiomix features of the 3D Slicer program, via circumference, area, and anthropometric points of the head.