Farklı yaş gruplarında çift balon enteroskopi: Endikasyonları, bulguları, tanı ve tedavi
Double balloon enteroscopy in different age groups: Indications, findings, diagnosis and treatment
  1. Tez No: 805428
  2. Yazar: MEHMET AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AKARSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Giriş̧: 2000li yıllardan sonra çift balon enteroskopi hayatımıza girmesiyle ince bağırsak görüntülemesi ve lezyonlara müdahale konusunda çağ atlatmıştır. Daha az invaziv olmasıyla intraoperatif enteroskopiye, daha uzun görüntüleme mesafesiyle push enteroskopiye, lezyonlara müdahale imkanı ile kapsül enteroskopiye üstünlük sağlamıştır. Bu avantajları sayesinde geniş kitlelere ulaşmış, farklı yaş grupları, farklı sağlık durumlarında kullanılarak etkinliği ve güvenliliği kanıtlanmıştır. Amaç̧: Çift balon enteroskopi uygulanan hastalarda, ince bağırsak hastalıklarının endikasyonları, komplikasyonları, tanı ve tedavi bulguları arasında yaş gruplarına göre farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Gereç̧ ve Yöntem: Bu çalışmada, 2006 yılından 2023 yılına kadar 17 yıllık bir süreçte çift balon enteroskopi uygulanan 817 hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Demografik veriler, endikasyonlar, endoskopik bulgular, patolojik tanılar ve komplikasyonlar gibi veriler kaydedilmiştir. Bulgular: Çift balon enteroskopi 817 hastaya 1101 kez işlem uygulanmış olup, hastaların yaş gruplarına göre dağılımı genç 296 (%36,2), orta yaş 268 (%32,8) ve yaşlı 252 (%31) olarak birbirine yakındı.
Özet (Çeviri)
Introduction: With the introduction of double-balloon enteroscopy in the 2000s, imaging of the small intestine and intervention for lesions has improved considerably. It has surpassed intraoperative enteroscopy due to being less invasive, push enteroscopy due to its longer imaging distance, and capsule enteroscopy due to its ability to intervene in lesions. Thanks to these advantages, it has reached a wide audience and has been proven effective and safe in different age groups and health conditions. Objective: The aim of this study was to investigate whether there were differences in indications, complications, diagnosis, and treatment findings in patients who underwent double-balloon enteroscopy according to age group. Materials and Methods: In this study, the data of 817 patients who underwent double-balloon enteroscopy from 2006 to 2023 were retrospectively analyzed. Demographic data, indications, endoscopic findings, pathological diagnoses, and complications were recorded. Findings: A total of 817 patients underwent 1101 double-balloon enteroscopy procedures, with similar distribution among age groups of young 296 (36.2%), middle-aged 268 (32.8%), and elderly 252 (31%).