Kalp hastası köpeklerde MR-PRO-adrenomedullin ve copeptin seviyelerinin, NT-PRO-BNP ve troponin düzeyleriyle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of MR-PRO-adrenomedullin and copeptin levels and their relationship with NT-PRO-BNP and troponin levels in dogs with heart di̇sease
- Tez No: 805436
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ GÖNÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsanlarda kardiyolojik fonksiyon bozukluklarının tanımlanmasında copeptin ve MR-pro-adrenomedullin seviyelerinin ölçümü son yıllarda önem kazanmıştır. Köpeklerde kalp hastalıklarının tanısında kullanılan Troponinler ve NT-proBNP biyobelirteçleri ile birçok çalışma yapılmış olsa da copeptin ve MR-pro-Adrenomedullin biyobelirteçleri henüz araştırılmamıştır. Bu çalışmada kalp hastası köpeklerde copeptin ve MR-pro-Adrenomedullin seviyeleri araştırıldı. Çalışmaya kalp hastalığı tespit edilen ve ACVIM'e göre sınıflandırılan Grup B1 (n=15), Grup B2 (n=13) ve Grup C (n=22) ile sağlıklı olduğu tespit edilen Kontrol (n=20), köpek çalışmaya dahil edildi. Köpeklerin hemogram, biyokimya, elektrolit seviyeleri, elektrokardiyografi ve ekokardiyografi bulguları, serum Troponin I, Troponin T, NT-proBNP, copeptin ve MR-pro-ADM düzeyleri değerlendirildi. Çalışmamızda copeptin miktarları Kontrol grubunda 71,12±30,06 ng/L, B1 grubunda 85,88±26,25 ng/L, B2 grubunda 113,35±36,07 ng/L ve C grubunda 344,63±453 ng/L olarak tespit edildi. MR-proADM miktarları ise Kontrol grubunda 10,91±5,77 ng/L, B1 grubunda 13,55±5,41 ng/L, B2 grubunda 14,16±3,94 ng/L ve C grubunda 54,72±88,89 ng/L olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Measurement of copeptin and MR-pro-adrenomedullin levels in identification of cardiologic disfunctions of humans has come into prominence in recent years. Although there are many studies conducted Troponins and NT-proBNP biomarkers in the diagnosis of heart diseases in dogs, copeptin and MR-pro-Adrenomedullin biomarkers have not been studied yet. In this study, copeptin and MR-pro-Adrenomedullin levels in dogs with heart disease have been investigated. Group B1 (n=15), Group B2 (n=13), and Group C (n=22) found to have heart disease and classified according to ACVIM, and Control (n=20) that were found to be healthy, were included in this study. The hemogram, biochemistry, electrolyte levels, electrocardiography and echocardiography findings, serum Troponin I, Troponin T, NT-proBNP, copeptin, and MR-pro-ADM levels were evaluated. In this study, copeptin levels were detected as 71.12±30.06 ng/L in Control, 85.88±26.25 ng/L in B1, 113.35±36.07 ng/L in and 344.63±453 ng/L in C group. MR-pro-ADM levels were detected as 10.91±5.77 in Control, 13.55±5.41 ng/L in B1, 14.16±3.94 ng/L in B2, and 54.72±88.89 ng/L in C group.