Kalp hastası çocuklarda mobil ve oral mikrobiyom ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the mobile and oral microbiome association in children with congenital heart disease
- Tez No: 503365
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKTÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Aksakal, S.D. (2018). Kalp Hastası Çocuklarda Mobil ve Oral Mikrobiyom İlişkisinin Değerlendirilmesi. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Pedodonti ABD. Doktora Tezi. İstanbul. Bu çalışmanın amacı, konjenital kalp hastası çocuklarda mobil ve oral mikrobiyomun araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında 20 kalp hastası (ortalama yaş; 9,90 ± 1,66) ve 20 sağlıklı kontrol grubu çocuklarda çürük, plak ve diş eti indeksi değerleri ölçüldü; tükürük ve venöz kan örnekleri elde edildi. Kan örneklerinde, mobil mikrobiyomun değerlendirilmesi amacıyla bakteriyel DNA varlığı; tükürük örneklerinde, oral mikrobiyomda Streptococcus mutans (Sm) ve S.mutans serotip k (Smk), Aggregatibacter actinomycetemcomitans (Aa) ve JP2 klonu (AaJP2), Porphyromonas gingivalis (Pg), Fusobacterium nucleatum (Fn ), Scardovia wiggsiae (Sw) varlığı ve miktarları qPCR analizleri ile gerçekleştirildi. Elde edilen bulgular, Spearman Korelasyonu, Mann WhitneyU, ki-kare ve Fisher's Exact testleri ile analiz edildi. Analizler sonucunda iki kan örneğinde bakteriyel DNA varlığı saptandı. Kalp hastası ve kontrol gruplarının tükürük örneklerinde saptanan bakteri oranları sırasıyla Sm %95-%100, Smk %10-%20, Aa %20-%35, JP2 %15-5, Pg %30-%25, Fn %100-%100 ve Sw %95-%95 olarak belirlendi. Gruplar arasında bakteri varlığı ve sayısı açısından anlamlı farklılıklar bulunmadığı, kalp hastası grubunda anlamlı derecede düşük çürük ve yüksek plak indeksi değerleri olduğu saptandı. Aa ve Pg varlığının yüksek dişeti indeksi değerleri ile ilişkili olduğu belirlendi. Sm ve Smk sayıları ile çürük indeksleri arasında pozitif korelasyonlar bulunduğu, Fn ve toplam bakteri sayılarının plak indeksi ile anlamlı derecede ilişkili olduğu saptandı. Bu çalışmada elde edilen veriler mobil mikrobiyomun çocuklarda çok seyrek olduğunu; kalp hastası ve sağlıklı çocuklarda oral mikrobiyomda bakteri varlığı ve sayısı açısından anlamlı farklılıklar olmadığını göstermiştir. Bakteremi riski çoğunlukla periodontal sağlık sorunu ile ilişkilendirildiğinden, periodontopatojen Aa, AaJP2 ve Pg'nin erken kolonizasyonuna sahip çocukların uzun süreli takibi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Aksakal, S.D. (2018). Assessment of the mobile and oral microbiome association in children with congenital heart disease. Istanbul University, Institute of Health Science, Department of Paediatric Dentistry. PhD Thesis. Istanbul. The aim of this study was to analyze the mobile and oral microbiome in children with congenital heart disease (CHD). Twenty children with CHD(mean age;9,90±1,66) and healthy control group were evaluated for caries, plaque and gingival indexes; saliva and venous blood samples were collected. Blood samples were evaluated for the presence of bacterial DNA to assess mobile microbiome; saliva samples were evaluated for the presence and quantification of S.mutans(Sm) and it's serotype k(Smk), A.actinomycetemcomitans(Aa) and it's JP2 clone(AaJP2), P.gingivalis(Pg), F.nucleatum(Fn), S.wiggsiae(Sw) by qPCR method. The findings were analyzed by Spearman's Correlation, Mann WhitneyU, chi-square and Fisher's exact tests. Bacterial DNA was determined in 2 blood samples. The %'s of bacteria detected in saliva samples of CHD and control groups,respectively,were: Sm(95%-100%), Smk(10%-20%), Aa (20%-35%) ,JP2(15%-5%) ,Pg(30%-25%), Fn(100%-100%), Sw(95%-95%). No significant differences were found in presence and counts of bacteria between the groups. Significantly lower caries and higher plaque index scores were determined in CHD group. The presence of Aa and Pg have shown significancy with higher gingival index scores. Positive correlations were found between caries experience and Sm and Smk levels, and higher plaque scores were significantly associated with Fn and total bacteria counts.The data of this study has revealed that mobile microbiom was very rare in children; and analyzed bacteria in oral microbiome of the groups have shown no significancy for presence and quantity. Since bacteraemia risk is mostly associated with periodontal health disorder, long term follow-up of children with early colonization of periopathogens Aa, AaJP2, Pg, has great importance.