COVID-19 pandemi döneminde izmir ilindeki kedilerden alınan örneklerde SARS-CoV-2 virüsünün varlığının belirlenmesi
Determination of the SARS-CoV-2 virus in the samples taken from catsn in izmir during the COVID-19 pandemic period
  1. Tez No: 805442
  2. Yazar: GÜLGÜN KANBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
SARS-CoV-2 virüsünün, insanları ve bir çok memeli hayvanı enfekte ettiği bilinmekte ve hayvanlardaki viral dolaşım mekanizması ve konakçı aralığı tam anlamıyla çözülememiştir. Türkiye'de kanıtlanmış vaka, İzmir'de de yapılmış bir çalışma bildirilmemesinden yola çıkarak İzmir'in iki farklı lokasyonunda yer alan sahipli ve sokak kedilerinde SARS-CoV-2 viral RNA'sının varlığının taranması amaçlanmıştır. Mayıs-Haziran 2022 tarih aralığında, yaşları 2 ay ile 3 yıl arasında değişen, 44 tanesi solunum yolu enfeksiyonu ve ateş gibi belirtiler gösteren toplamda 69 kediden nazofarengeal sürüntüler toplanmış ve SARS-CoV-2 viral RNA'sının iki genomik bölgesi hedef alınarak gerçek zamanlı RT-qPCR ile analiz edilmiştir. SARS-CoV-2 ORF1ab ve N genleri hedeflenerek yapılan RT-qPCR analizine göre klinik olarak gözlemlenen belirtilerin aksine negatif sonuçlar saptanmıştır. Kedilerdeki canlı virüs yayılım günü ile analiz zamanının örtüşmesi önemlidir. Bu çalışma ile COVID-19 pandemisi ve ileride gerçekleşebilecek olası diğer zoonotik kökenli salgınlara önlem amaçlı ve Türkiye'de yapılacak daha kapsamlı moleküler ve serolojik çalışmalara ihtiyaç olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The SARS-CoV-2 virus is known to infect humans and many mammals, and the viral circulation mechanism and host range in animals has not been fully resolved. Based on the lack of a proven case in Turkey and the absence of a study conducted in İzmir, it was aimed to screen for the presence of SARS-CoV-2 viral RNA in owned and stray cats in two different locations in İzmir. In the May-June 2022 time frame, nasopharyngeal swabs were collected from 69 cats, aged between 2 months and 3 years, 44 of which showed symptoms such as respiratory tract infection and fever, and analyzed using real-time RT-qPCR targeting two genomic regions of SARS-CoV-2 viral RNA. According to the RT-qPCR analysis performed by targeting the SARS-CoV-2 ORF1ab and N genes, negative results were found contrary to the clinically observed symptoms. It is important that the day of live virus spread in cats coincide with the time of analysis. With this study, it has been revealed that there is a need for more comprehensive molecular and serological studies to be carried out in Turkey for the prevention of the COVID-19 pandemic and other possible zoonotic outbreaks that may occur in the future.