Sanal mekânların kentsel arazi kullanım türlerinin gelişimine etkisi: İzmir örneği
The effect of virtual spaces on the development of urban land use classification: the case of Izmir
- Tez No: 751616
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE EKŞİOĞLU ÇETİNTAHRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle iletişim ve ulaşım imkânlarındaki farklılıklar,“sanal”olma kavramını ortaya çıkarmaktadır. Sanallık, kentin fiziksel olanaklarında da değişimler yaratmakta, birçok gerçek mekânın sanal bir mekâna dönüşmesine neden olmaktadır. Süreçte, iletişim ve ulaşım imkânlarında yaşanacak bir dönüşümün, kentin birçok fiziksel kullanımını kısmen veya tamamen sanal kullanımlara dönüştürmesi kaçınılmazdır. Dolayısıyla kentte arazi kullanımları gerçek mekândan sanal mekâna doğru değişerek, planlama kararlarına yansıyacaktır. Günümüzde kent kullanıcılarının teknolojik olanakları kullanarak bulundukları mekanı terk etmeden, eğitim (uzaktan öğrenim), alışveriş (sanal marketler), çalışma (home-ofis) ve hatta egzersiz ihtiyaçlarını bile karşılayabilecekleri koşullar bulunmaktadır. Özellikle dünya genelinde yaşanan COVID-19 pandemisi ile mücadele döneminde alınan kısıtlama kararları ile dijital ve sanal olanaklar, kişilerin yaşam tarzını değiştirmiştir ve süreç sonucunda bu değişimin devam edeceği öngörülmektedir. Bu değişim yalnızca kişilerin yaşam tarzını değil aynı zamanda toplumların kentsel mekânı kullanma alışkanlıklarında da birtakım değişikliklere neden olabilecektir. Bu tez, teknolojiye bağlı gelişmeler dolayısıyla mekândaki dönüşümün, planlama karar ve araçlarında yaratabileceği etkiye ilişkin saptamalar yapması nedeniyle önemlidir. Bu çalışmada, İzmir kenti araştırma alanı olarak seçilmiştir. İzmir ilindeki üniversitelerde eğitimlerine devam eden 161 adet öğrenci ile bir anket çalışması yapılarak, dijital olanakları ve sanal mekânları kullanma sıklığı, kullandıkları alanlar ve bu mekânlara ilişkin algıları belirlenmiştir. Anket çalışması sonucunda, kişilerin kentsel mekâna yönelik düşünce ve davranışları betimleyici ve çıkarımsal analizler ile elde edilerek, İzmir kentinin kentsel dokusu ve imar planları üzerinden kentsel kullanımlara ilişkin birtakım çıkarımlarda bulunmuştur. Sonuçlar bilgi toplumu olarak ciddi bir gelişme potansiyeli bulunduran İzmir ilinin plan kararlarında bilginin gelişmesine katkı sağlayacak kent kullanıcılarının görüşlerinin yer almasının önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, differences in communication and transportation opportunities reveal the concept of being“virtual”. Virtuality also creates changes in the physical possibilities of the city and causes many real spaces to become a virtual space. With the development of technology, it is inevitable that a transformation in communication and transportation opportunities will turn many physical uses of the city into partial or completely virtual uses. Therefore, land usage in the city will change from real place to virtual space and will be reflected in planning decisions. Today, there are conditions where city users can meet their education (distance learning), shopping (virtual markets), work (home-office) and even exercise needs without leaving their place using technological facilities. Especially with the restraining decisions taken during the period of combating the COVID-19 pandemic worldwide, digital and virtual possibilities have changed the way of life of individuals and it is foreseen that this change will continue as a result of the process. This change may cause some changes not only in the way people live, but also in the habits of societies to use urban space. This thesis is important because it makes determinations about the impact that transformation in the space can have on planning decisions and tools due to technology-related developments. In this study, the city of Izmir was chosen as a research area. A survey was conducted with 161 students who continued their education at universities in Izmir province and determined the frequency of using digital facilities and virtual spaces, the areas they used and their perception of these places. As a result of the survey study, the thoughts and behaviors of individuals towards urban space were obtained by descriptive and inference analyses and made some inferences about urban uses through the urban texture and zoning plans of Izmir city. The results show that it is important to include the opinions of the city users who will contribute to the development of information in the planning decisions of Izmir Province, which has the potential to develop significantly as an information society.