Monolitik zirkonya yüzeylerine uygulanan farklı periodontal enstrümantasyonların yüzey pürüzlülüğü üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different periodontal instrumentations on roughness of monolitic zirconium surfaces
- Tez No: 805472
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÖZLEM ALPTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Zirkonya diş protezleri diş hekimliği pratiğinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak profesyonel diş temizliğinin bir parçası olarak yapılan periodontal enstrümantasyon ve politür prosedürlerinin monolitik zirkonya diş protezleri üzerindeki etkisi tam olarak araştırılmamıştır. Bu in vitro çalışma, farklı periodontal enstrümantasyonların ve politür prosedürlerinin monolitik zirkonya yüzey pürüzlülüğü üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Zirkonya bloklardan kesilerek hazırlanan 8x8 mm boyutlarında 240 adet örnek üreticinin talimatlarına göre sinterlendi. Örneklerin yaşlandırma prosedürleri Thermocycler Sd Mechatronik cihazı aracılığı ile 1 yıl ve 5 yıl olarak gerçekleştirildi. Yaşlandırma sonrası örnekler; kontrol grupları (n = 20), el aleti ile enstrümantasyon grupları (n = 60), sonik enstrümantasyon grupları (n = 60), ultrasonik enstrümantasyon grupları (n = 60) ve politür grupları (n =40) olmak üzere beş gruba ayrıldı. Kontrol gruplarına (Ka-Kb) yaşlandırma dışında hiçbir işlem uygulanmazken, el aleti, sonik ve ultrasonik enstrüman grupları uygulanan ilk işlem sonrasında başka işlem yapılmayan (EG1a, EG1b, SG1a, SG1b, UG1a, UG1b), pat ile politür (EG2a, EG2b, SG2a, SG2b, UG2a, UG2b) ve hava-toz püskürtmeli sistem ile politür (EG3a, EG3b, SG3a, SG3b, UG3a, UG3b) uygulanan gruplar olmak üzere üç gruba ayrıldı. Politür gruplarına enstrüman uygulanmadan pat (PG1a, PG1b) veya hava-toz püskürtmeli sistem (PG2a, PG2b) ile politür uygulandı. Her örneğin yüzey pürüzlülüğü profilometre cihazı (Perthometer M2) ve atomik kuvvet mikroskobu kullanılarak ölçüldü. Bir yıllık yaşlandırma uygulanan gruplarda pürüzlülük farkı bulunan tek grup PG1a ve PG2a arasında bulunmuştur (p0,05). Beş yıllık yaşlandırılmış grupların çoklu karşılaştırılmalarında oluşan farklılıkların çoğu kontrol grubu ve işlem grupları arasında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Zirconia dental prostheses are widely used in dental practice. However, the effect of periodontal instrumentation and polyturing procedures performed as part of professional dental cleaning on monolithic zirconia dentures has not been fully investigated. This in vitro study aims to evaluate the effects of different periodontal instrumentation and polyturing procedures on monolithic zirconia surface roughness. 240 samples, 8x8 mm in size, prepared by cutting from zirconia blocks, were sintered according to the manufacturer's instructions. The aging procedures of the samples were carried out for 1 year and 5 years by means of Thermocycler Sd Mechatronic device. After aging, the samples were divided into five groups: control groups (n = 20), handpiece instrumentation groups (n = 60), sonic instrumentation groups (n = 60), ultrasonic instrumentation groups (n = 60) and polyture groups (n =40). While no treatment was applied to the control groups (Ka-Kb) other than aging, the handpiece, sonic and ultrasonic instrument groups were divided into three groups as the groups that did not undergo any further treatment after the first treatment (EG1a, EG1b, SG1a, SG1b, UG1a, UG1b), as the groups that were treated with paste and polyturing (EG2a, EG2b, SG2a, SG2b, UG2a, UG2b) and air-powder spraying system and polyturing (EG3a, EG3b, SG3a, SG3b, UG3a, UG3b). Polyturing was applied to the polyture groups with a paste (PG1a, PG1b) or air-powder spray system (PG2a, PG2b) without applying an instrument. The surface roughness of each sample was measured using a profilometer device and an atomic force microscope. The only group with a roughness difference in the one-year aging groups was found between PG1a and PG2a (p0,05). Most of the differences in multiple comparisons of the five-year-aged groups were found between the control and treatment groups.