Abortus sonrası kadınlarda 1. ve 4. ayda anksiyete bozukluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety disorder in the 1st and 4th months at women after miscarriage
- Tez No: 805475
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Abortus erken gebelik döneminin en sık görülen komplikasyonlarından biridir (1,2,3) ve çeşitli çalışmalarda anksiyete bozukluğuna yol açtığı gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı abortus sonrası 1. Ayda görülebilecek anksiyete bozukluğunun 4. Ayda devam edip etmediğinin ve ilişkili olan faktörlerin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada kliniğimize başvuran 18-40 yaş arası gebeler dahil edildi. Katılımcıların sosyodemografik verileri, gebelik ve hastalık öyküleri anket ile sorgulandı. Hastalar random olarak 2 ayrı gruba (gebelik kaybı
Özet (Çeviri)
Aim: Abortion is one of the most common complication of early pregnancy (1,2,3) and has been shown to cause anxiety disorder in various studies. The aim of this study is to investigate whether the anxiety disorder that can be seen in the 1st month after abortion persists in the 4th month and the related factors. Material and Methods: Pregnant women between the ages of 18-40 who applied to our clinic were included in the study. Sociodemographic data, pregnancy and disease histories of the participants were questioned with a questionnaire. The patients were randomly divided into 2 groups (patients with pregnancy loss