Çırak Mektepleri Mecmuası (Osmanlı döneminde yayımlanan önemli bir mesleki eğitim dergisinin tam transkripsiyon ve değerlendirmesi)
Çırak Mektepleri Mecmuası (Full transcription and evaluation of an important vocational education journal published in the Ottoman era)
- Tez No: 805477
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Çırak Mektepleri Mecmuası, Türkiye'deki çırak mekteplerinin hocaları ve öğrencilerine rehberlik etmek ve onların eğitim faaliyetlerinde ihtiyaç duydukları ders notları eksiğini bir nebze karşılamak amacıyla yayımlanmış bir mesleki eğitim dergisidir. Çırak Mektepleri Mecmuası'nın diğer amacı ise, diploma almış gençlerin iş hayatına atılmaları esnasında karşılaşabilecekleri sorunlarını paylaşabilecekleri, dayanışma amaçlı dernek ve cemiyetlerin iç tüzükleri ve amaçlarından kamuoyunu haberdar etmek yani kısaca, bir haberleşme platformu ve iletişim vasıtası olmak amacını da hedeflemektedir. Başlangıçta her hafta bir sayı çıkarmak hedefiyle işe koyulmuş ve Aralık 1918-Mart 1919 arasında ancak 4 sayıda kalmış olsa bile, I. Dünya savaşını müteakiben yaşanan zorluklar göz önüne alındığında, mesleki eğitime yönelik çabalarla yayımlanmış olan Çırak Mektepleri Mecmuası büyük bir hedefi gözetmesi bakımından takdiri hak etmektedir. Tezimiz üç bölüm olarak hazırlanmıştır. Çırak Mektepleri Mecmuası'nın eldeki dört sayısı Osmanlı Türkçesi'nden tam transkripsiyon metoduyla günümüz Türkçesine çevrilmiş ve orijinal kaynağın tetkikine imkân vermesi amacıyla ekler kısmında okuyucuya tam metin olarak sunulmuştur. Tezin bölümlerinde derginin içeriğinde yer alan konular akademik bir disiplin çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu anlamda; derginin çıkış amacı ve kapsamı; ticaret mekteplerindeki eğitim-öğretim faaliyetleriyle okutulan dersler; diplomalı gençlerin çalışma hayatına adaptasyonları için bilgilendirilmesi ve onların sosyal dayanışma amaçlı cemiyetlerin faaliyetlerinden ve dönemin siyasi ve iktisadi durumundan haberdar olmalarına yönelik dergide işlenmiş konular tezin bölümlerinde ayrıntılı olarak işlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Çırak Mektepleri Mecmuası is a vocational education journal published in order to guide the teachers and students of apprentice schools in Turkey and to meet the lack of lecture notes they need in their educational activities. The other aim of the Apprentice Schools Journal is to inform the public about the bylaws and objectives of associations and societies for solidarity, in short, to be a communication platform and a means of communication, where young people who have received a diploma can share the problems they may encounter during their entry into business life. Even though it initially set out with the goal of publishing one issue every week and only lasted for 4 issues between December 1918 and March 1919, considering the difficulties experienced following the World War I, the Apprentice Schools Mecmuası, which was published with efforts towards vocational education, deserves appreciation for pursuing a great goal. Our thesis is prepared in three parts. The four issues of Çırak Mektepleri Mecmuası have been translated from Ottoman Turkish into modern Turkish with the full transcription method and presented in full text in the appendices section in order to allow the reader to examine the original source. In the chapters of the thesis, the issues in the content of the journal are evaluated within the framework of an academic discipline. In this sense; the purpose and scope of the magazine; the educational activities and courses taught in the trade schools; the subjects covered in the magazine for informing the young people with diplomas for their adaptation to the working life and informing them about the activities of the societies for social solidarity and the political and economic situation of the period are covered in detail in the chapters of the thesis.