Radıus başı dislokasyonları ve lateral epikondilitte dirsek bölgesindeki anatomik değişiklikler
Anatomic changes of elbow in radial HEAD dislocations and lateral epicondylitis
- Tez No: 805490
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİRE ÜNVER DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Radius başı dislokasyonları ve lateral epikondilit, dirsek ekleminin en sık karşılaşılan patolojik durumlarıdır. Radius başı dislokasyonu ve lateral epikondilit bireylerde ağrı, hareket kısıtlılığı, fonksiyonel kayıplara neden olabilmekte ve günlük yaşam aktivitelerini ciddi şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle bu rahatsızlıklarda meydana gelen morfolojik ve radyolojik değişikliklerin bilinmesi patoloji ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olunması açısından önemlidir. Çalışmamızda Kasım 2018-Kasım 2022 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na başvuran bireylere ait 48 dirsek BT görüntüsü retrospektif olarak incelendi. Çalışma grupları 16 radius başı dislokasyonu tanısı almış, 16 lateral epikondilit tanısı almış ve kontrol grubunda 16 birey şeklinde belirlendi. Bu görüntülerde caput radii anteroposterior ve mediolateral çapı, caput radii yüksekliği, collum radii kesit alanı ve incisura radialis'in anteroposterior mesafesi ve derinliği ölçüldü. Gruplar arasındaki farklılıklar analiz edildi. Çalışma gruplarından elde edilen verilere göre collum radii kesit alanı ve incisura radialis derinliği değerleri çalışma gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Radial head dislocations and lateral epicondylitis are the most common pathological conditions of the elbow joint. Radial head dislocation and lateral epicondylitis can cause pain, limitation of movement, functional loss in individuals and seriously affect activities of daily life. Therefore, it is important to know the morphological and radiological changes that occur in these disorders in order to have more detailed information about the pathology and its treatment. In our study, 48 elbow CT images of individuals who applied to Selcuk University Faculty of Medicine, Department of Orthopedics and Traumatology between November 2018 and November 2022 were retrospectively analyzed. It has been determined that the study groups consisted of 16 individuals diagnosed with radius head dislocation, 16 individuals with a diagnosis of lateral epicondylitis, and 16 individuals in control group. In these images, radial head anteroposterior and mediolateral diameters, radial head height, radial neck minimum transvers area and anteroposterior distance of radial notch and depth of radial notch were measured. Differences between the groups were analyzed. According to the data obtained from the study groups, the values of radial neck transvers area and radial notch depth showed statistically significant differences according to the study groups (p0.05).