Okul öncesi öğretmenlerinin algılarına göre okul yöneticilerinin sergiledikleri liderlik özellikleri ile örgütsel depresyon arasındaki ilişki
The relationship between the leadership styles of school principal and organizational depression according to pre-school teachers' perceptions
- Tez No: 805499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN GÖRGÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin algılarına göre yöneticilerin sergiledikleri liderlik özellikleri ve örgütsel depresyon arasındaki ilişkiyi tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 2021-2022 eğitim öğretim döneminde İstanbul ilinde resmi anaokulu, ilkokul ve ortaokullarda çalışan 561 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. İlişkisel tarama modeli olan bu araştırmada; örgüt depresyonu ölçeği ve liderlik tarzı davranış ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; Öğretmenlerin okul müdürlerini yüksek düzeyde demokratik ve dönüşümcü lider olarak algıladıkları belirlenmiştir. Bunun yanında okul müdürlerine yönelik algılanan liderlik tarzları, öğretmenlerin cinsiyet medeni durum, çalıştıkları kurum öğrenim durumu, kıdem yılı, kurumda çalışma yılı, okul müdürü branşı, okul müdürünün cinsiyeti, okul müdürünün idarecilikteki yılı ve okul müdürünün öğrenim durumu değişkenine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Öğretmenlerin hissettiği örgütsel depresyon düzeyinin düşük olduğu ayrıca örgütsel depresyon düzeylerinin; onların cinsiyeti, medeni durumu, çalışılan kurum, öğrenim durumu, kıdem yılı, kurumda çalışılan süre, okul müdürü branşı, okul müdürü cinsiyeti, okul müdürü idarecilikteki yılı, okul müdürü öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak otokratik liderlik ve Serbest bırakıcı liderliğin örgütsel depresyonu arttırdığı, demokratik liderlik, dönüşümcü liderlik ve etkileşimci liderliğin de örgütsel depresyonu azalttığı sonuçları elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar ile okul öncesi eğitime dair araştırmacılara ve uygulayıcılara birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between the leadership characteristics of administrators and organizational depression according to the perceptions of preschool teachers. 561 preschool teachers working in official kindergarten, primary and secondary schools in Istanbul participated in the study in the 2021-2022 academic year. In this research, which is a relational screening model; organizational depression scale and leadership style behavior scale were used. The data were analyzed with the SPSS program. As a result of the research; It has been determined that teachers perceive school principals as democratic and transformational leaders at a high level. In addition, perceived leadership styles for school principals show significant differences according to the variables of teachers' gender, marital status, educational status of the institution they work for, years of seniority, working years in the institution, school principal branch, school principal's gender, school principal's year in administration and school principal's educational status. The organizational depression levels felt by the teachers were low and also the organizational depression levels; It has been determined that there are significant differences according to the variables of their gender, marital status, work institution, education level, seniority, time worked in the institution, school principal branch, school principal gender, school principal's year in administration, school principal education status. Finally, it has been concluded that autocratic leadership and liberatory leadership increase organizational depression, and democratic leadership, transformational leadership and transactional leadership reduce organizational depression. With the results obtained in the research, some suggestions were made to researchers and practitioners regarding pre-school education.