Fetal gelişimin değerlendirilmesinde beş parametrenin yeri, yeni bir parametre; fetal karaciğer boyu
- Tez No: 8055
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN KÖKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'na Ekim 1987 - Haziran 1988 tarihleri arasında başvuran 708 tek fetuslu komplikasyonsuz gebe tam bir ultrasonografik incelemeye tabii tutuldu. Her fetusa ait BPD, FL, H, AC ve karaciğer boyu ölçümleri alındı. Gebelik haftasını tahmin etmek için bu parametreleri içeren lineer ve kuadratik regrasyon eşitlikleri geliştirildi. Gebeliğin ilk döneminde (15-30. hafta) femur uzunluğuna ait kuadratik fonksiyon (r:%99, R2:%98, Sapma Değeri: +7,9 gün) son döneminde ise (31-41. hafta) biparietal diameteri içeren kuadratik fonksiyon (r:%95, R2:%91, Sapma Değeri: 4-11,6 gün) daha başarılı sonuçlar vermekteydi. Bu beş parametreyi içeren fonksiyonların, hepsi, karaciğer boyunu içeren fonksiyon hariç, gebeliğin ilk dönemlerinde son dönemlerine göre gebelik haftası ile daha yüksek korelasyon gösterip, daha düşük sapma değerleri verirken, karaciğer boyuna ait fonksiyon son dönemde ilk döneme göre daha düşük sapma değeri göstermekteydi. Araştırmada yer alan beş parametrenin gebeliğin ilk ve son dönemlerindeki büyüme hızları hesaplandı ve bu hızlara ait büyüme eğrileri elde edildi. Sadece karaciğer boyuna ait büyüme eğrisinin gebelik boyunca lineer bu artış gösterdiği, diğer parametrelerin büyüme hızlarının son dönemlerde düşme kaydettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A total of 708 women with singleton pregnancies were studied ultrasonographi- cally between October 1987 and June 1988 in Radiology Department of School of Medicine of Gazi University. We measured BPD, FL, H, AC and liver length and developed lineer and quadratic regression equations in order to estimate the gesta tional week. The results were more successfull with quadratic equation which included femur length (r:%99, R2: %98, Variability; +7,9 days) from 15 to 30 weeks of gesta tion, while those were more successfull with quadratic equation which included BPD (r:%95, R2: %95, Variability; +11,6 days) from 31 to 41 weeks. All functions with five parameters but liver length, showed more correlation with the gestational age in the first stage of gestation. Hovwever, the function with liver length revealed smaller variability in the last stage of gestation. We, also, measured the growth rate of five parameters and developed the growth curves. The liver length increased in a linear curve and other parameters showed relative decrease in the last period of the pregnancy. 30