Fetal gelişme kısıtlılığında diürnal ritmin umbilikal arter doppler üzerine etkisi
The effect of diurnal rhythm on umbilical artery doppler in fetal growth restriction
- Tez No: 957335
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
FETAL GELİŞME KISITLILIĞINDA DİÜRNAL RİTMİN UMBİLİKAL ARTER DOPPLER ÜZERİNE ETKİSİ Amaç: Bu çalışmanın amacı, fetal gelişme kısıtlılığı (FGR) tanısı almış gebelerde umbilikal arter Doppler (UAD) parametrelerinin gün içerisindeki farklı zaman dilimlerinde (sabah ve akşam) değişiklik gösterip göstermediğini araştırmak ve diürnal ritmin bu ölçümler üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu sayede, FGR tanısı ve izlemine yönelik Doppler değerlendirmelerinde en uygun zaman diliminin ortaya konması hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 15 Ağustos 2024 – 15 Şubat 2025 tarihleri arasında Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülen gözlemsel,kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya, 32–37. gebelik haftaları arasında, tekil gebeliğe sahip, fetal yapısal anomalisi bulunmayan, 19–45 yaş aralığındaki 150 gönüllü gebe dahil edilmiştir. UAD ölçümleri, hastaların serviseFGK ve bebek hareketlerinde azalma gibi endikasyonlarlayatırıldıkları günün sabah (07:00–09:00) ve akşam (21:00–22:00) saatlerinde olmak üzere iki kez yapılmıştır. Tüm ölçümler aynı ultrasonografi cihazı ve aynı araştırmacı tarafından gerçekleştirilmiş, S/D oranı, pulsatilite indeksi (PI) ve resistivite indeksi (RI) kaydedilmiştir. Bulgular, fetal gelişim kısıtlılığı (FGK) ve kontrol grubu arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to investigate whether umbilical artery Doppler (UAD) parameter sexhibit diurnal variation in pregnancies diagnosed with fetal growth restriction (FGR), by comparing measurements taken at different times of the day (morning and evening). Thegoalwastoidentifythe optimal time windowfor Doppler evaluation in the diagnosis and monitoring of FGR. Materials and Methods: This cross-sectional analytical study was conducted at Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between August 15, 2024, and February 15, 2025. A total of 150 voluntary pregnant women aged between 19 and 45 years, with singleton pregnancie sbetween 32 and 37 weeks of gestation and without fetal structural anomalies, were included. UAD measurements were performed twice on the day of hospital admission: in the morning(07:00–09:00) and in the evening (21:00–22:00). All measurements were performed by the same researcher using the same ultrasound device. Systole/Diastole (S/D) ratio, pulsatility index (PI), and resistance index (RI) were recorded. The findings were compared between the FGR group and the control group. Data were analyzed using SPSS 27.0 software, with p-values