Saccharomyces boulardii kullanarak kefir üretimi ve bazı özelliklerinin incelenmesi
Kefir production using saccharomyces boulardii and investigation and determination of some properties
  1. Tez No: 805519
  2. Yazar: EVREN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN KESENKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Ziraat, Food Engineering, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada probiyotik maya olan Saccharomyces boulardii kefir üretiminde kullanılmış ve kefire ait mikrobiyal floranın zenginleştirilmesi ve iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Kefir örneklerine ilave edilen Saccharomyces boulardii'nin depolama süresi boyunca canlılığını koruması, sayısının Türk Gıda Kodeksi Fermente Süt Ürünleri Tebliği ile uyumlu olması ve ürünün duyusal özelliklerinin tüketicilere uygun olması hedeflenmiştir. Çalışmada, Saccharomyces boulardii kültürünün 3 farklı konsantrasyonda inoküle edilmesiyle üretilen kefirler 21 gün depolanmış, 1., 7., 14. ve 21. günlerde fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizleri yapılmıştır. Çalışma sırasında A, B, C ve K olmak üzere dört farklı kefir üretilmiştir. A kefiri; starter kültür ve %1 (v/v) S. boulardii kültürü, B kefiri; starter kültür ve %2 (v/v) S. boulardii kültürü, C kefiri ise starter kültür ve %3 (v/v) S. boulardii kültürü içermektedir. Kontrol grubunda sadece starter kültür kullanılmıştır. Depolamanın 1. günü yapılan kurumadde, yağ ve protein analiz sonuçlarına göre; kurumadde değerleri %10,96-%11,05, yağ değerleri %2,50-2,60 arasında bulunmuştur. Örneklerin protein analiz sonuçları %2,40-2,58 arasında değişmektedir. Kontrol grubunun kurumadde değeri en yüksek çıkmış, C örneğinin ise kurumadde değeri en düşük olarak bulunmuştur. Kefirlerin kurumadde sonuçları arasındaki istatistiksel fark önemli (p0,05) bulunmuştur. Kefir örneklerinin pH ve titrasyon asitliği değerleri birbiri ile ters orantılı olarak değişmiştir. Kefirlerin tamamında pH değişimi önemli bulunmuştur, pH değerinin azaldığı durumlarda titrasyon asitliği değerleri artmıştır. Kefir örneklerinin viskozite değerlerinde 7. günde artış, 14. günde ise düşüş saptanmıştır. Depolama süresince viskozite değişimi C örneği için önemli (p0,05) bulunmuştur. Lactococcus spp. ve Streptococcus thermophilus sayıları A, B ve C kefirleri için107 kob/ ml nin üzerinde çıkmıştır, örnekler arası sayım farkı 1. ve 7. günlerde istatistiksel anlamda önemli (p0,05) olarak bulunmuştur. S. boulardii sayım sonuçları A, B ve C kefirleri için 5,32 log kob/ ml, 5,55 log kob/ ml ve 5,74 log kob/ ml bulunmuştur. Depolama süresi boyunca S. boulardii' nin tüm kefir örneklerinde canlılığını koruduğu gözlenmiştir. Depolamanın 1., 14. ve 21. günlerinde örnekler arası S. boulardii sayıları arasındaki farkın önemli (p0,05) tespit edilmiştir. Kıvam değerlendirmesine göre örnekler arası kıvam farkı önemsiz (p>0,05) bulunmuştur. Depolama boyunca A ve C kefirlerine ait kıvam değişikliklerinin önemli olmadığı (p0,05). Tat değerlendirmesine göre depolamanın 1., 7. ve 14. günlerinde örnekler arası tat farkı bulunmaz (p>0,05) iken 21.
Özet (Çeviri)
In this study, Saccharomyces boulardii, which has probiotic properties, was used in kefir production and it was aimed to enrich and improve the microbial flora of kefir in this way. It is aimed that Saccharomyces boulardii added to kefir samples will preserve its vitality during the storage period and its amount should be compatible with the Turkish Food Codex Communique on Fermented Dairy Products (Communiqué No: 2022/ 44) and at the same time, the sensory properties of the product should be suitable for consumers. Kefir samples produced by inoculating Saccharomyces boulardii yeast at 3 different concentrations were stored for 21 days and physical, chemical, microbiological and sensory analyzes were performed on the 1st, 7th, 14th and 21st days. Four different kefirs, A, B, C and K, were produced. Kefir A; starter culture and 1% (v/v) S. boulardii culture, kefir B; starter culture and 2% (v/v) S. boulardii culture, kefir C contains starter culture and 3% (v/v) S. boulardii culture. Only starter culture was used in the control group. Dry matter content, fat and protein analysis was performed on the 1st day of storage; dry matter values were found to be between 10,96% and 11,05% and fat values between 2,50 and 2,60%. Protein analysis results of the samples vary between 2,40-2,58%. The dry matter value of the control group was the highest and the dry matter of the kefir C was the lowest. The statistical difference between the dry matter results of kefir was significant (p0,05). The pH and titration acidity values of kefir samples changed inversely with each other. The pH change was found to be significant (p0,05) for samples A and B. Lactococcus spp and Streptococcus thermophilus counts were over 107 cfu/ml for the kefirs A, B and C, the difference in counting between samples was statistically significant (p0,05). S. boulardii counting results were 5,32 log cfu/ml, 5,55 log cfu/ml and 5,74 log cfu/ml for kefir A, B and C. It was observed that S. boulardii remained viable in all kefir samples during the storage period. It was determined that the difference between S. boulardii numbers between samples on the 1st, 14th and 21st days of storage was significant (p0,05). According to the consistency evaluation, the consistency difference between the samples was found to be insignificant (p>0,05). It was determined that the consistency changes of kefir A and C during storage were not significant (p0,05).