Organik ve konvansiyonel besleme sistemleri ile mevsimsel değişimlerin inek sütündeki konjuge linoleik asit düzeyleri üzerindeki etkilerin karşılaştırılması
Comparison of the effects of organic and conventional feeding systems and seasonal changes on conjugated linoleic acid levels in cow's milk
- Tez No: 805533
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN RAŞİT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada farklı mevsimlerde, farklı tipte besleme yapılan çiftliklerden alınan çiğ süt örneklerinin fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik özellikleri ve konjuge linoleik yağ asitleri değerleri belirlenmesi amaçlanmıştır. Alınan tüm çiğ süt örnekleri; organik üretim, konvansiyonel üretim ve bu örneklerin alındığı mevsimlere göre birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Her örnek grubundan 3 farklı numune alınmış ve her numune 3 paralel 2 tekerrür olacak şekilde analizleri gerçekleştirilmiştir. Alınan örnekler çiğ süt numuneleri olduğu için çiftliklerden alınan her numune soğuk zincir bozulmadan laboratuvara taşınmış ve ilk gün hemen olarak KLA, kuru madde, kül, asitlik, pH, protein, yağ, laktoz, renk ve mikrobiyolojik analiz olarak da somatik hücre sayımı analizleri gerçekleştirilmiştir. Analizlerde; Şubat ve Temmuz ayında alınan örneklerde mevsimlerin etkilerinin çoğu parametrede oldukça etkili olduğu görüldüğü gibi mevsimsel etkilerin dışında besleme sistemlerinin de sütün bileşimini değiştirdiği görülmüştür. KLA'nın insan sağlığı üzerine olan etkileri düşünüldüğünde organik besleme ile elde edilen sütlerdeki KLA miktarının, konvansiyonel besleme ile elde edilen sütlere oranla daha yüksek çıkması nedeniyle, organik sütün KLA konusunda ön plana çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the physical, chemical, microbiological properties and conjugated linoleic fatty acids values of raw milk samples taken from farms with different types of feeding in different seasons. All raw milk samples taken were compared with each other according to organic production, conventional production and the seasons in which these samples were taken. 3 Different samples were taken from each sample group and their analysis was carried out in such a way that each sample had 3 parallel and 2 repetitions. Since the samples taken were raw milk samples, each sample taken from the farms was transported to the laboratory without disturbing the cold chain immediately as the first day, CLA, dry matter, ash, acidity, PH, protein, fat, lactose, color and somatic cell count were performed as microbiological analysis. In analysis; In the samples taken in February and July, it was seen that the effects of the seasons were quite effective on most parameters, and it was observed that the feeding systems also changed the composition of the milk, apart from seasonal effects. Considering the effects of CLA on human health, it has been found that organic milk comes to the forefront in terms of CLA because the amount of CLA in milk obtained with organic feeding is higher than in milk obtained with conventional feeding.