Boldenon uygulamasının egzersiz yaptırılan sıçanlarda bazı organ hasarı belirteçlerine etkileri
Effect of boldenone administration on some organ damage markers in trained rats
  1. Tez No: 805548
  2. Yazar: BATUHAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmanın amacı Boldenon uygulamasının Egzersiz yaptırılan sıçanlarda iskelet kası, karaciğer ve kalp organlarına etkilerini incelemektir. Çalışmada 30 günlük 26 adet erkek sıçan (Wistar) kullanıldı. Sıçanlar: Kontrol (K), Egzersiz (E), Boldenon (B) ve Boldenon + Egzersiz (BE) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. K ve E gruplarında 6, diğer gruplarda ise 7'şer sıçan vardır. E ve BE gruplarındaki sıçanlara 8 hafta boyunca 1.5km/saat hızda olacak şekilde haftada 5 gün 45 dakikalık koşu egzersizi yaptırıldı. Buna ek olarak B ve BE grubundaki sıçanlara haftada 10mg/kg dozda Boldenon uygulaması yapıldı. Deneysel aşama tamamlandıktan sonra, sıçanların kalplerinden kan alınarak elde edilen serumlardan gerekli biyokimyasal parametreler ölçüldü. Serum, Alanin transaminaz (ALT), Aspartat Aminotransferaz (AST), Alkalen Fosfotaz (ALP), Laktat Dehidrogenaz (LDH) ve Kreatin Kinaz (CK) düzeyleri otoanalizör'de (Ilab 300 Plus, Milano, İtalya), Cardiac Troponin-I (cTn-I) ve Kreatin Kinaz Miyokard Bandı (CK-MB) düzeyleri ise ELİZA kiti ile ölçüldü. Verilerin istatistiki değerlendirilmesinde SPSS 22 paket programı kullanılarak sonuçlar ort±SS olarak verildi. Verilerin gruplar arası karşılaştırılmalarında ANOVA ve Duncan testi uygulandı. 8 Haftalık çalışmanın sonunda sıçanlardan alınan kan örneklerinde Yapılan istatistiki inceleme sonucunda AST ve CK-MB değerlerinin B ve BE gruplarında K ve E gruplarına göre anlamlı ölçüde yüksek çıktığı görülmüştür (p0,05), her iki parametrede de B ve BE grubu ortalama değerlerinin K ve E grubu ortalama değerlerinden daha yüksek çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of Boldenone administration on skeletal muscle, liver and heart organs in exercised rats. 26 male rats (Wistar) 30 days old were used in the study. Rats were divided into 4 groups as Control (K), Exercise (E), Boldenone (B) and Boldenone + Exercise (BE). There are 6 rats in the K and E groups and 7 rats in the other groups. The rats in groups E and BE were given a 45-minute treadmill exercise 5 days a week at a speed of 1.5km/hour for 8 weeks. In addition, Boldenone was administered to rats in B and BE groups at a dose of 10mg/kg per week. After the experimental phase is completed, the necessary biochemical parameters were measured from the serum obtained by drawing blood from the heart of the rats. Serum, Alanine Transaminase (ALT), Aspartate Aminotransferase (AST), Alkaline Phosphatase (ALP), Lactate Dehydrogenase (LDH), and Creatine Kinase (CK) levels were measured in an autoanalyzer (Ilab 300 Plus, Milan, Italy), and Cardiac troponin-I (cTn-I) and Creatine Kinase-Myocardial Band (CK-MB) levels were measured with ELISA kit. In the statistical evaluation of the data, the results were given as mean±SD using the SPSS 22 package program. ANOVA and Duncan tests were used to compare the data between groups. At the end of the 8-week study, blood samples taken from rats were found to be significantly higher in AST and CK-MB values in B and BE groups than in K and E groups as a result of the statistical analysis (p0,05), it was observed that the mean values of the B and BE groups were higher than the mean values of the K and E groups in both parameters.