Farklı dozlarda boldenon uygulamasının egzersiz yaptırılan sıçanların bazı uzun kemikleri üzerine etkisi
The effect of different doses of boldenone on some LONG bones of exercised rats
  1. Tez No: 805550
  2. Yazar: BERKAY ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı dozlarda boldenon uygulamasının egzersiz yaptırılan sıçanların bazı uzun kemikleri üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmada 28 günlük 38 adet erkek sıçan (Wistar) kullanıldı. Sıçanlar, Kontrol (K), Egzersiz (E), Boldenon1 (B1), Boldenon 2 (B2), Boldenon + Egzersiz1 (BE1) ve Boldenon + Egzersiz2 (BE2) olarak 6 farklı gruba ayrıldı. E, BE1 ve BE2 gruplarındaki sıçanlara 6 hafta boyunca 1.5km/saat hızda olacak şekilde haftada 5 gün 45 dakikalık koşu egzersizi yaptırıldı. Buna ek olarak BE1 grubundaki sıçanlara haftada 1.25mg/kg, BE2 grubundaki sıçanlara ise haftada 5mg/kg dozda Boldenon intraperitoneal olarak verildi. B1 (1,25 mg/kg) ve B2 (5 mg/kg) gruplarındaki sıçanlara ise egzersiz yaptırılmadan sadece Boldenon uygulaması yapıldı. 6 haftalık uygulamanın ardından sıçanlardan alınan femur ve humerus kemiklerinin boy uzunlukları, corpus ve cortex kalınlıkları ve medullar çapları ölçüldü. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS 22 paket programı kullanılarak sonuçlar ort±SS olarak verildi. Verilerin gruplar arası karşılaştırılmalarında One Way ANOVA ve Tukey testi kullanıldı. 6 haftalık çalışmanın ardından sıçanlardan alınan femur ve humerus kemiklerinin boy uzunlukları, corpus ve cortex kalınlıkları ve medullar çap ölçüleri incelendiğinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Mevcut çalışmada femur ve humerus kemiklerinin boy uzunlukları ortalamaları incelendiğinde Boldenon uygulaması yapılan B1, B2, BE1 ve BE2 gruplarındaki Femur ve Humerus kemiklerinin boy uzunlukları ortalamaları, K ve E gruplarındaki Femur ve Humerus kemiklerinin boy uzunlukları ortalamalarından daha kısa olduğu görüldü. Sonuç olarak, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmasa da Boldenon uygulaması yapılan tüm gruplardaki Femur ve Humerus kemiklerine ait boy uzunlukları diğer gruplara göre daha kısa ölçülmüştür. Bu nedenle Boldenon uygulamasının femur ve humerus kemiklerinin büyümesini durdurabileceği söylenebilir. Anabolik androjenik steroidlerin ekstremite kemikleri üzerine olan etkileri farklı sürede ve dozda uygulama yapılarak incelenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of different doses of boldenone on some long bones of exercised rats. In the study, 28 days old 38 male rats (Wistar) were used. Rats were divided into 6 different groups as Control (C), Exercise (E), Boldenone1 (B1), Boldenone2 (B2), Boldenone + Exercise1 (BE1), and Boldenone + Exercise2 (BE2). The rats in the E, BE1 and BE2 groups were given a 45-minute jogging exercise 5 days a week at 1.5km/h for 6 weeks. In addition, Boldenone Undecylenate steroid was given intraperitonealy at a dose of 1.25mg/kg per week to rats in the BE1 group and 5mg/kg per week to the rats in the BE2 group. The rats in the B1 (1,25 mg/kg) and B2 (5 mg/kg) groups were given only Boldenone without any exercise. After 6 weeks of application, the lengths, cortex thicknesses and medullary diameters of the femur and humerus bones of rats were measured. In the statistical evaluation of the data, the results were given as mean±SD using the SPSS 22 package program. One Way ANOVA and Tukey test were used to compare the data between groups. After the 6 weekly of experiment, when the lengths, corpus and cortex thicknesses and medullary diameter measurements of the femur and humerus bones taken from the rats were examined, there was no statistical significance between the groups (p>0.05). In the current study, when the average lengths of the femur and humerus bones were examined, it was seen that the average lengths of the Femur and Humerus bones in the B1, B2, BE1 and BE2 groups that received Boldenone were shorter than the average lengths of the Femur and Humerus bones in the K and E groups. As a result, although there was no statistically significant difference, the lengths of the Femur and Humerus bones in all groups that received Boldenone were shorter than the other groups. Therefore, it can be said that Boldenone application can stop the growth of femur and humerus bones. The effects of anabolic androgenic steroids on extremity bones should be examined by using at different times and doses.