Koruma tedbirleri nedeniyle tazminat davası
Compensation due to measures of protection
  1. Tez No: 805549
  2. Yazar: MUSTAFA ERYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ESRA ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Koruma tedbirleri, maddi gerçeğe ulaşmak için, sırasıyla gerekli olan delillerin elde edilmesi ve kişilerin yakalanması ve bu deliller ile müsadereye tabi olan eşyanın adliyenin eli altında bulundurulması amacıyla başvurulan tedbirlerindendir. Hatta denilebilir ki çoğu soruşturma işlemlerinde, bu tedbirlere başvurulmaksızın maddi gerçeğe ulaşmak mümkün dahi olmayabilir. Ceza muhakemesinde önemli bir yeri olan koruma tedbirleri, özel hayatın gizliliğine ve konut dokunulmazlığına saygı gösterilmesi, haberleşme özgürlüğü ve mülkiyet hakkı başta olmak üzere bazı temel hak ve hürriyetlere doğrudan doğruya müdahale etmektedir. Bu özelliğinden dolayı bazı durumlarda tazminat taleplerine sebebiyet vermektedir. Bu çalışma kapsamında öncelikle koruma tedbirlerinin özellikleri ve koşulları üzerinde durulmuş ardından koruma tedbirlerinden kaynaklanana tazminat davasının kapsamı ve davanın görülme usulü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Protection measures are among the protection measures applied in order to obtain the necessary evidence, to catch the persons, and to keep these evidences and the goods subject to confiscation at the courthouse, respectively, in order to reach the material truth. It can even be said that in most investigative procedures, it may not even be possible to reach the material truth without resorting to these measures. The protection measures, which have an important place in the criminal procedure, directly interfere with some fundamental rights and freedoms, especially the respect for the privacy of private life and the inviolability of the home, the freedom of communication and the right to property. Due to this feature, in some cases, it leads to claims for compensation. Within the scope of this study, the legal dimension of the compensation claims arising from the protection measures has been examined.