Kırsal kesimdeki üreticilerin kenevir yetiştirme eğilim ve beklentilerinin analizi: Rize ilinin Fındıklı ilçesi örneği
Analysis of the cannabis growing tendencies and expectations of farmers in rural area: The case of Fındıklı district of Rize province
  1. Tez No: 805560
  2. Yazar: ESRA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT ENGİNDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; Rize ilinin Fındıklı ilçesindeki üreticilerin kenevir yetiştirme eğilim ve beklentilerini analiz etmek ve buradan hareketle de yörede kenevir yetiştiriciliğine yönelik koşul ve olanakları değerlendirmektir. Araştırmada, oransal örnekleme ile Fındıklı ilçesindeki 90 üretici ile yüz yüze anket yöntemi ile veriler derlenmiştir. Verilerin analizinde işletmeler tarımsal üretim alanı büyüklüğüne göre üç gruba ayrılmıştır (15< da, 15-30 da,
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to analyze the expectation and tendency of farmers in Fındıklı district of Rize province about cannabis production. In the research, data were collected from 90 farmers in Fındıklı district by proportional sampling by face to face survey method. In the analysis of the data, the farms were divided into three groups according to the size of the hemp production area (>15 da, 15-30 da,