Yerel yönetimlere demokratik katılım: Twitter incelemesi
Democratic participation in loval administration: The case of Twitter
  1. Tez No: 805561
  2. Yazar: ENES PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AKBOĞA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, internet/sosyal medyanın yükselişinin demokrasi ve demokraside önemli bir yeri olan katılımı nasıl etkilediği, bu etkilemenin vatandaş yönlü katılım açısından ne gibi fırsatlar ortaya çıkardığı ve bu fırsatların Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı ilçe belediyeleri tarafından ne kadar kullanıldığı ilgili belediyelerin Twitter hesapları baz alınarak incelenmektedir. Sosyal medya, kullanıcılarına sunduğu anında iletişim ve karşılıklı etkileşim sayesinde günümüzde milyarlarca kullanıcıya ulaşmakla birlikte hayatın birçok alanında etkiler meydana getirmektedir. Demokrasi de sosyal medyanın etki ettiği bu alanlardan birisidir. Öyle ki, sosyal medyanın etkinliğiyle birlikte e-demokrasi, demokrasi tartışmaları içerisinde önemli bir yere sahip olmuştur. E-demokrasi, taşıyıcı aracı internet/sosyal medya olan, katılımcı anlayışı benimsemiş bir demokrasi kavramsallaştırmasıdır. Vatandaş katılımı, demokrasinin temel şartlarındandır. Etkin bir vatandaş katılımı olmadan demokrasinin tam olarak tesisinden bahsedilemez. Yerel yönetimler ise demokrasiye ve vatandaş yönlü katılıma daha mikro ölçekli bir alan sunan, vatandaşların yönetime daha yakın oldukları ve siyasetle tanıştıkları kurumlardır. Bu yüzden çalışmada vatandaş katılımı yerel yönetimler üzerinden incelenmiştir. Yerel yönetimlerin seçilmesinin yanı sıra belediyelerde ittifak ayrımının yapılması da güncel siyasetteki tartışmalara farklı bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, öncelikle 36 ilçe belediyesi belirlenerek Twitter hesaplarında paylaştıkları tweetler 6 kategoriye ayrılmıştır. Sonrasında belediyelerin bu kategorilerde paylaştıkları tweet sayıları belirlenerek vatandaşların bu tweetlere verdikleri mention cevaplar 4 ayrı kategoriye ayrılarak belediyelerin bu tweetlere verdikleri mention cevaplar ile birlikte incelenmiştir. Böylelikle belediyelerin hangi türdeki tweetlerde daha fazla paylaşım yaptıkları, bu paylaşımların hangilerine vatandaşların daha sık katıldığı ve belediyelerin bu katılıma ne kadar sık geri dönüş yaptığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines how the rise of the internet/social media has affected democracy and participation, which has an important place in democracy, what opportunities this has created in terms of citizen-oriented participation, and how these opportunities have been used by the Cumhur Alliance and Millet Alliance district municipalities based on the Twitter accounts of the relevant municipalities. Social media, thanks to the instant communication and mutual interaction it offers to its users, reaches billions of users today and has an impact on many areas of life. Democracy is one of these areas where social media has an impact. In fact, with the effectiveness of social media, e-democracy assumed an important place in democracy debates. E-democracy is a conceptualization of democracy that adopts a participatory approach with the internet/social media as its main tool. Citizen participation is one of the basic conditions of democracy. Without effective citizen participation, democracy cannot be fully established. Local governments, on the other hand, are institutions that offer a more micro-scale space for democracy and citizen-oriented participation, where citizens are closer to governance and are first exposed to politics. Therefore, in this study, citizen participation is analyzed through local governments. In addition to the selection of local governments, the distinction of alliances in municipalities also aims to offer a different perspective on current political debates. In this context, first, 36 district municipalities were identified and the tweets they shared on their Twitter accounts were divided into 6 categories. Afterwards, the number of tweets shared by the municipalities in these categories was identified, and the mention responses given by citizens to these tweets were divided into 4 different categories and analyzed together with the mention responses given by the municipalities to these tweets. In this way, it was shown which types of tweets the municipalities shared more frequently, which of these tweets the citizens participated in more frequently and how often the municipalities responded to this participation.