Steroid dirençli nefrotik sendrom moleküler tanısında koenzim-Q(2-6) genlerinin yeri
The place of coenzyme-Q(2-6) genes in the molecular diagnosis of steroid resistant nephrotic syndrome
- Tez No: 805565
- Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Nefroloji, Biotechnology, Genetics, Nephrology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Nefrotik sendrom(NS) idrarda fazla miktarda protein atılımına bağlı olarak kandaki albümin düzeyinin düşmesi, kolesterolün artması ve vücutta şişliklerle devam eden kronik bir hastalıktır. Böbreğin temel fonksiyonel birimi olan nefronlarda kan hücrelerinin ve proteinlerin idrara geçmesini engelleyen bir bariyer sistemi mevcuttur. Bu bariyerin çeşitli nedenlerle bozulması sonucu NS oluşur. NS hastalarına uygulanan sekiz haftalık steroid tedavisine rağmen remisyona girmeyen hastalar Steroid-Dirençli Nefrotik Sendrom (SDiNS) hastaları olarak adlandırılır.(Trautmann et al., n.d.) Koenzim-Q(CoQ) mitokondrinin iç zarına yerleşmiş, insan vücudunda endojen olarak üretilebilen hücresel bir birleşendir. Çoğunlukla oksijenli solunum reaksiyonlarında enerji üretim mekanizmasında görev almaktadır. CoQ eksikliği SDiNS'a neden olabilmektedir. CoQ'un sentezi ve mitokondrinin iç zarına yerleşmesi pek çok gen tarafından düzenlenmektedir. Bu genlerden bazılarındaki mutasyonlar CoQ düzeyinin azalmasına neden olmaktadır. Bu azalmanın sonucunda SDiNS ortaya çıktığı görülmüştür. İnsanlarda CoQ sentezinde yer Koenzim-Q2 (CoQ2) ve Koenzim-Q6 (CoQ6) genlerindeki mutasyonlar nefrotik sendromla ilişkilendirilmiştir.(Quinzii et al., 2014) Bu çalışmada CoQ2 ve CoQ6 genlerinin DNA dizisinde saptanan tüm nükleotid değişimlerinin incelenmesi ve fenotipe yansımasının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla daha önce diğer podosit genlerinden NPHS1, NPHS2 , AKTN4, TRPC6 ve CD2AP gen analizleri yapılmış ve hiçbir gende mutasyon saptanmayan Steroid Dirençli Nefrotik Sendromlu hastalar çalışmaya dahil edilmiş ve bulgular uygun istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nephrotic syndrome (NS) is a chronic disease that continues with a decrease in albumin level in the blood, increase in cholesterol and swelling in the body due to excessive protein excretion in the urine. Nephrons, the basic functional unit of the kidney, have a barrier system that prevents blood cells and proteins from passing into the urine. NS occurs as a result of the disruption of this barrier for various reasons. Patients who do not achieve remission despite eight weeks of steroid therapy for NS patients are referred to as Steroid-Resistant Nephrotic Syndrome (SDiNS) patients. .(Trautmann et al., n.d.) Coenzyme-Q(CoQ) is a cellular component located in the inner membrane of mitochondria and can be produced endogenously in the human body. It is mostly involved in the energy production mechanism in aerobic respiration reactions. CoQ deficiency can cause SDiNS. The synthesis of CoQ and its localization to the inner membrane of the mitochondria are regulated by many genes. Mutations in some of these genes cause a decrease in CoQ levels. As a result of this decrease, SDiNS appeared. Mutations in Coenzyme-Q2 (CoQ2) and Coenzyme-Q6 (CoQ6) genes involved in CoQ synthesis in humans have been associated with nephrotic syndrome.(Quinzii et al., 2014) In this study, it was aimed to examine all nucleotide changes detected in the DNA sequence of CoQ2 and CoQ6 genes and to evaluate their reflection on the phenotype. For this purpose, patients with Steroid-Resistant Nephrotic Syndrome, whose NPHS1, NPHS2, AKTN4, TRPC6 and CD2AP gene analyzes from other podocyte genes were performed before and no mutation was found in any gene were included in the study and the findings were evaluated with appropriate statistical analysis.