Nefrotik Sendrom tanılı çocuk hastalarda tübüler proteinürinin (düşük molekül ağırlıklı proteinürinin) renal fonksiyonlar üzerine etkisi
Effect of tutular proteinuria (low molecule weight proteinuria) on renal functions in child patients diagnosed with Nephrotic Syndrome
- Tez No: 860364
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞEMSA ÇAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: İdiyopatik Nefrotik Sendrom (İNS), ağır proteinürinin görüldüğü bir böbrek hastalığıdır. NS' da albümin atılımına bağlı proteinüri ön plandayken, son dönemde bazı çalışmalarda düşük molekül ağırlıklı proteinürinin de olduğu ve bunun prognozu göstermede etkili olabileceği vurgulanmıştır. Bu çalışmada İNS tanısı alan hastalarda düşük molekül ağırlıklı proteinlerden beta-2 mikroglobulin (β2M) ile alfa-1 mikroglobulin' in (α1M) idrarla atılımının, glomerüler filtrasyon hızı (GFH), sistatin C ve kreatinin ile ve remisyon durumları, steroid duyarlı ve dirençli hastalarla ilişkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 1 Mayıs 2023-30 Kasım 2023 tarihleri arasında İNS tanısı ile izlenen 2-18 yaş arası 82 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Tek merkezli prospektif kesitsel olarak yapılan bu çalışmada hastaların dosya verileri, serum üre, kreatinin, albümin, total protein, sistatin C; idrarda protein, kreatinin, β2M, α1M çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Idiopathic Nephrotic Syndrome(INS) is a kidney disease with severe proteinuria.While proteinuria due to albumin excretion is at the forefront in NS,some recent studies have emphasized that low molecular weight proteinuria is also present and this may be effective in indicating prognosis.In this study, in patients diagnosed with INS,urinary excretion of low molecular weight proteins beta-2 microglobulin(β2M) and alpha-1 microglobulin(α1M) was determined to be related to glomerular filtration rate(GFR), cystatin C and creatinine, and remission states, steroid sensitive and resistant ones. Material and Methods: 82 patients between the ages of 2 and 18,who were followed up with a diagnosis of INS in our hospital between May 1,2023 and November 30,2023,were included in the study.In this single-center prospective cross-sectional study,patient file data were collected,including serum urea,creatinine,albumin,total protein,cystatin C;urine protein,creatinine,β2M,α1M were studied.