The effects of Covid-19 pandemic on employment of older workers
Covıd-19 pandemisinin yaşlı çalışanların istihdamına etkileri
  1. Tez No: 805571
  2. Yazar: ÇAĞLA İPLİKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇAĞLA ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Türkiye, Covid-19 salgınının ortaya çıktığı pek çok ülkeden biridir. Covid- 19 pandemisi, tüm dünyada ekonomi de dahil olmak üzere insan hayatını birçok açıdan derinden etkilemiştir. Pandemiden en çok etkilenen gruplardan biri hem sağlıkla ilgili kaygılar hem de pandeminin getirdiği uzaktan çalışma sistemine geçişin zorlukları nedeniyle yaşlı nüfus olmuştur. Bu çalışmada, Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2014 ile 2021 yıllarına ait İşgücü İstatislikleri Mikro Veri Seti'ni kullanarak Covid- 19 pandemisinin yaşlı çalışanların istihdamı üzerindeki etkisini araştırıyorum. Çalışmamda Covid-19 pandemisinin istihdam üzerindeki etkisini emeklilik, işten ayrılma, ve işten çıkarma değişkenleri aracılığıyla analiz ediyorum. Emeklilik ve işten ayrılma değişkenleri işgücü arzını; işten çıkarma değişkeni de işgücü talebini temsil etmektedir. Çalışmamın bulguları Covid-19 pandemisinin 2020 yılında kadınların ve erkeklerin istihdam oranını düşürdüğünü gösterirken, bu düşüşün kadınlarda erkeklerden daha fazla olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır. Ayrıca, Covid-19'un cinsiyetin yanı sıra eğitim seviyesi ve bireyin çalıştığı sektöre bağlı olarak istihdam üzerinde heterojen etkiler gösterdiğine dair kanıtlara ulaştım.
Özet (Çeviri)
Turkey is one of the many countries where the Covid-19 outbreak burst. The Covid-19 pandemic has deeply affected human life in many aspects, including the economy, in the whole world. One of the most affected groups by the pandemic has been the older population due to both health-related concerns and the difficulties of transitioning to the remote working system brought by the pandemic. In this thesis, I analyze the impact of the Covid-19 pandemic on the employment of older workers, using the Turkish Statistical Institute's Labor Force Statistics Micro Data Set for the years 2014 and 2021. In this study, I examine the impact of the Covid-19 pandemic on employment through the retirement, quit, and dismissal variables. The retirement and quit variables represent the labor supply, and the dismissal variable represents the labor demand. While the findings of this study show that the Covid-19 pandemic decreased the employment rate of females and males in 2020, it suggests evidence that this decrease is higher for women than men. I also find evidence suggesting that Covid-19 has heterogeneous effects on employment by education levels and the sector in which the individual works, as well as gender.