A tale of two wars: The Russo-Japanese War and the Ottoman public opinion
İki savaşın hikâyesi: Rus-Japon Harbi ve Osmanlı kamuoyu
- Tez No: 805572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI HAKAN KIRIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma 1904-1905 yılları arasında vukû bulan Rus-Japon Harbi'nin Osmanlı kamuoyu üzerindeki etkilerini incelemektedir. Osmanlılar Rusya'nın mağlubiyetinden memnun olmuşlardır. Bu mağlubiyetin daha kırk yıl önce feodal lordlar tarafından yönetilen“Doğulu”bir ülke tarafından tattırılması Osmanlılar için ayrıca sevindiricidir. Zira Japonya'nın galibiyeti Osmanlılara takip edilmesi gereken bir örnek teşkil etmiştir. Dolayısıyla, İslamcılar, milliyetçiler ve özellikle Jön Türkler Osmanlıların Rusya değil, Japonya olması gerektiğini savunmuşlardır. Bu çalışma iki savaşın hikayesidir; Uzak Doğu'da meydana gelen uluslararası bir savaş ve Yakın Doğu'da bir imparatorluğu kurtarmak üzere verilen düşünsel bir savaş.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the repercussions of the Russo-Japanese War of 1904-1905 on the Ottoman public opinion. The Ottomans were glad to see Russia defeated, and even better, defeated by an“Eastern”nation that was ruled by feudal lords only four decades ago. Japanese victory set a precedent for the Ottomans to follow. Therefore, Islamists, nationalists, and especially the Young Turks urged the Ottomans to become Japan and not to become Russia. This is the story of two wars; an international war in the Far East and an internal intellectual war on how to save an empire in the Near East.