Can philosophical practices serve as tools for well-being in education?
Felsefi pratikler eğitimde iyi-oluş aracı olarak hizmet edebilir mi?
- Tez No: 805584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUFAN KIYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Felsefi pratikler, yaşam biçimi olarak felsefe geleneğinde önemlidir. Bu tezde bir felsefi pratiklerin eğitimde kullanılabilirliğini destekledim“Eğitimin amaçlarından biri iyi-oluş hali için kişiye araçlar sağlamasıdır”düşüncesi ile başladım. İlk iki bölümde iyi oluş halini öz bilgisi, otantiklik, otonomi, psikolojik esneklik ve bütünün parçası olma kavramları ile sundum. Üçüncü bölümde eğitim başlıca sosyal kazanımlar, özgürlük ve kültür aktarımını hedeflese dahi bunun eğitimin bir amacı olarak tanıttığım iyi olma hali ile çelişmediğini gösterdim. Son bölümde felsefi pratikleri iyi oluş halinin bir aracı olarak sundum ve günlük tutma pratiğini eğitime uygulanabilecek bir örnek olarak verdim. Bu tez ayrıca pedagogların ve psikologların deneysel olarak felsefi pratikler üzerinde çalışmasını, uygun pratiklerin eğitim müfredatına iyi oluşu destekleyecek biçimde dahil edilmesini destekliyor.
Özet (Çeviri)
Philosophical practices have an important place in the tradition of philosophy as a way of life. In this thesis, I support the utility of philosophical practices in education. I begin with the idea that one of the objectives of education is to promote tools for individual well-being. In the first two chapters, I present an account of well-being which I discuss with the concepts of self-knowledge, authenticity, autonomy, resilience, and integrality. Next, I show that even if education aims primarily at communal gains, liberty, and cultural transmission, they do not contradict the wellbeing account that I present as the aim of education. In the last chapter, I introduce philosophical practices as tools of well-being and choose journaling practices as an example that can be applied to educational curricula. The thesis also aims to encourage pedagogues and psychologists to empirically work on these practices and choose the appropriate ones that can support well-being in education.