Hibrit görüntülemede akıllı gadolinyum bazlı kontrast ajan sentezi
Smart gadolinium based contrast agent synthesis in hybrid imaging
- Tez No: 805585
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZİLET ZÜMRÜT BİBER MÜFTÜLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Uygulamalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Paramanyetik kontrast ajanlar manyetik rezonans görüntülemenin (MRG) uygulamaları için değerli ve güçlü ajanlardır. Geleneksel yaygın olarak kullanılan paramanyetik kompleksleri hem termodinami hem de kinetik stabilite, farmakokinetik, biyolojik dağılım ve görüntüleme gücü sınırlıdır. Bu çalışmada moleküler görüntülemenin yüksek duyarlılığından yararlanırken aynı zamanda MRG'nin sunduğu çoklu avantajlardan yararlanıp, hastalığın doğru tanı alması, takip edilmesi ve tedaviye yanıt değerlendirmesi için aynı anda birden fazla görüntüleme yöntemi ile tespit edilebilecek multifonksiyonel kontrast ajan geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, bir SPECT ajanı olan Teknesyum-99m (99mTc) ile radyoişaretli Gadolinyum (Gd) bazlı paramanyetik nanoparçacıklar (99mTc-Gd-DOTA-PLGA-PEG) sentezlenmiştir. Radyoişaretleme verimi % 95'in üzerinde hesaplanmıştır. Nükleer Manyetik Rezonans (NMR) ve Fourier Dönüşüm Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), nanoparçacıklara ait karakterizasyon çalışmaları ise Dinamik Işık Saçılımı (DLS) Analizi, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) yöntemleriyle yapılmıştır. Gd-DOTA-PLGA-PEG nanoparçacıkların in vitro ve in vivo MR görüntüleri alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Sentezlenen 99mTc-Gd-DOTA-PLGA-PEG'nin hibrit görüntüleme ajanı olabilme potansiyelinin araştırıldığı bu tez çalışmasında, daha kapsamlı in vitro ve in vivo çalışmaların planlanmasına ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Paramagnetic contrast agents are valuable and powerful agents for magnetic resonance imaging (MRI) applications. In this study, it was aimed to develop a multifunctional contrast agent that can be detected by multiple imaging methods at the same time, while taking advantage of the high sensitivity of molecular imaging, as well as taking advantage of the multiple advantages offered by MRI, for accurate diagnosis of the disease, follow-up and evaluation of response to treatment. For this purpose, Technetium-99m (99mTc), a SPECT agent, and radio-marked Gadolinium (Gd)-based paramagnetic nanoparticles (99mTc-Gd-DOTA-PLGA-PEG) were synthesized. The radio marking efficiency has been calculated over 95%. Nuclear Magnetic Resonance (NMR) and Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and characterization studies of nanoparticles were performed using Dynamic Light Scattering (DLS) Analysis and Scanning Electron Microscopy (SEM). In vitro and in vivo MRI images of Gd-DOTA-PLGA-PEG nanoparticles were taken and evaluations were made. In this thesis study, where the potential of the synthesized 99mTcGd-DOTA-PLGA-PEG to be a hybrid imaging agent is investigated, it is thought that more comprehensive in vitro and in vivo studies need to be planned.