Akıllı şehir uygulamalarında kullanılan PV panellerin kusur tiplerinin belirlenmesi ve arıza analizi
Determination of defect types and failure analysis of PV panels used in smart city applications
- Tez No: 921414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dünya'daki hızlı nüfus artışı ve artan hava kirliliği, insanlığı yenilebilir enerji kaynaklarına yoğun bir şekilde yöneltmiştir. Güneş enerjisine olan talep de bundan nasibini alarak hızlı bir artış göstermiştir. Bu doğrultuda kurulan devasa güneş enerji santrallerinin yanı sıra, bakım ve işletme maliyetlerinin düşük olduğu, daha düşük enerji gerektiren pratik PV çözümleri de hayatımıza entegre olmuştur. Akıllı şehir mobilyaları da bu PV çözümlerine bir örnek teşkil etmektedir. PV panellerin akıllı şehir mobilyalarında kullanımı durumunda, paneller atmosferik koşullara ve fiziksel etkilere daha açık bir hale gelmektedir. Bu yüzden hâlihazırda önemli olan PV panel sağlığı analizi daha da önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, akıllı şehir mobilyalarında kullanılan PV panellerin yaşlanma durumları incelenmiş ve belirli bir süre kullanılarak hasar görmüş panellerde bozulma analizi yapılmıştır. Analizler; EL Görüntüleme, Termal Kamera ve Elektriksel Parametre testleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bu test yöntemlerinden Termal Kamera testi ile panelin arıza durumu hakkında daha bütüncül veriler elde edilirken, EL Görüntüleme testi ile kusur çeşitlerini ve bulundukları hücreleri daha net bir şekilde tespit etmek mümkün olmaktadır. Elektriksel Parametre testi kapsamında, kullanılan tüm panel çeşitleri için I-V ve P-V karakteristik eğrileri çıkarılarak verim yüzde düşümleri hesaplanmıştır. Üç farklı analiz yöntemi kullanılarak hibrit bir yaklaşım izlenmesiyle analizlerin daha isabetli bir şekilde pekiştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma neticesinde yaşlanma etkileri somut olarak ortaya konarak, akıllı şehir mobilyalarındaki PV panellerin sağlığının titizlikle takip edilmesinin önemine dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of the world's population and the increasing level of air pollution have strongly directed humanity toward renewable energy sources. Consequently, the demand for solar energy has risen sharply. Alongside the establishment of large-scale solar power plants, practical photovoltaic (PV) solutions featuring lower energy requirements and reduced maintenance and operating costs have also become integrated into our daily lives. Smart city furniture represents one such application of these PV solutions. In the case of using PV panels in smart city furniture, the panels become more exposed to atmospheric conditions and physical impacts. Therefore, PV panel health analysis, which is already important, becomes even more critical. In this study, the aging conditions of PV panels used in smart city furniture were examined, and degradation analysis was performed on panels that were used for a certain period and damaged. The analyses were carried out through EL Imaging, Thermal Camera and Electrical Parameter tests. Among these test methods, while more comprehensive data on the failure status of the panel are obtained with the Thermal Camera test, it is possible to determine the types of defects and their locations more clearly with the EL Imaging test. Within the scope of the Electrical Parameter test, I-V and P-V characteristic curves were drawn for all panel types used, and efficiency percentage reductions were calculated. It is aimed to reinforce the analyses more accurately by following a hybrid approach using three different analysis methods. As a result of this work, the effects of aging were concretely demonstrated, thereby underscoring the importance of meticulously monitoring the health of PV panels used in smart city furniture.