Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi'nde hizmet alan hastaların tanımlanması
Identification of patients served in Aydın Adnan Menderes Universıty Hospital Palyative Care Center
  1. Tez No: 805618
  2. Yazar: NEVİN KÜÇÜKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAY BAŞAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Palyatif bakım; yaşamı tehdit eden durumlarla birlikte görülen sorunlarla karşı karşıya olan hastaların ve ailelerinin yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan multidisipliner bir yaklaşımdır. Yaşlı nüfusun artması ve hastalıkların kronikleşmesi ile birlikte palyatif bakım ihtiyacı giderek artmakta; ancak mevcut kaynaklar ihtiyacı karşılayamamaktadır. Var olan kaynakların etkin ve başarılı bir şekilde kullanılması ancak palyatif bakım hizmeti alan hastaların klinik özelliklerinin iyi belirlenmesi; yatış süresini ve mortaliteyi etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ile mümkündür. Bu konuda yapılmış çalışma sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada ADÜ Palyatif Bakım Merkezi'nde hizmet alan hastaların klinik ve demografik özellikleri, yatış süresi ve taburculuk durumları ve bunları etkileyen faktörlerin tanımlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tipteki çalışmaya 1 Aralık 2020 ile 28 Şubat 2022 tarihleri arasında ADÜ Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi'nde yatarak tedavi gören hastalar dahil edilmiştir. Tarafımızca oluşturulan veri toplama formu MİA-MED hastane bilgi sistemi ve hasta dosyaları üzerinden retrospektif olarak doldurulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Yaş ortalaması 73,1±13,8 olan 126 hastanın %52,4'ü kadındı. Kardiyovasküler hastalık (%61,9), malignite (%48,4) ve diyabet (%30,2) en sık komorbid durumlardı. Hastaların en sık (%58,7) nazal kanül veya maske ile oksijen desteğine ihtiyaç duydukları; %61,1'inin enteral yolla beslendiği, %45,2'sinde dekübit olduğu saptanmıştır. Yatış süreleri ortalama 36,5±60,2 gündü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Palliative care is a multidisciplinary approach that aims to improve the quality of life of patients and their families who are faced with problems associated with life-threatening situations. With the increase in the elderly population and the chronicity of diseases, the need for palliative care is increasing; however, the available resources cannot meet the need. Effective and successful use of existing resources is only possible with accurate identification of clinical characteristics of patients receiving palliative care and the factors affecting the length of stay and mortality. The number of studies on this subject is quite limited. In this study, it was aimed to define the clinical and demographic characteristics, length of stay and discharge status of the patients receiving service in ADU Palliative Care Center and the factors affecting them. Materials and Methods: Patients who were hospitalized in ADU Hospital Palliative Care Center between 1 December 2020 and 28 February 2022 were included in the descriptive study. The data collection form created by us was filled in retrospectively through the MIA-MED hospital information system and patient files. The data obtained were evaluated through the SPSS 25.0 package software.. Results: 52.4% of 126 patients with a mean age of 73.1±13.8 were female. Cardiovascular disease (61.9%), malignancy (48.4%) and diabetes (30.2%) were the most common comorbid conditions. The patients most frequently (58.7%) needed oxygen support by nasal cannula or mask; It was determined that 61.1% were fed enterally and 45.2% had decubitus. The mean hospital stay was 36.5±60.2 days.