Yüz asimetrisinin algılanması: 3B karşılaştırmalı inceleme
The perception of facial asymmetry: 3D comparative study
  1. Tez No: 805620
  2. Yazar: BİRCE KANAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL CURA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amaçları yüz asimetrisinin algılanma eşiğini, tedavi ihtiyacı eşiğini ve bunları etkileyen faktörleri belirlemektir. Çalışmamızın diğer amacı ise statik ve dinamik görüntüler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Metot: Algılanabilir düzeyde asimetriye sahip bir erkek, bir kadın gönüllünün 3B görüntüleri 3dMD sistemi (3dMD Inc., Atlanta, Ga, USA) ile elde edilmiştir. Çene, üç boyutlu bir yazılım kullanılarak 2 mm'lik artışlarla 10 mm'ye kadar hem sağa hem sola doğru kaydırılmıştır. Ayrıca konuşurken ve gülümserken dinamik videoları kaydedilmiştir. Beş değerlendirici grubundan toplam 230 kişi (ortodontistler, maksillofasiyal cerrahlar, diş hekimleri, meslek dışı asimetrik olmayan bireyler ve meslek dışı asimetrik bireyler(n=46)) 3B görüntülerin dönen videolarını ve dinamik videoları değerlendirmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde değerlendiricilerin gruplarına göre karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi, değerlendirici ve hasta cinsiyeti, asimetri yönünün etkilerinin incelenmesinde çok değişkenli regresyon analizi, statik ve dinamik görüntü arasındaki ilişkinin incelenmesinde ise Spearman korelasyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p≤0,05 olarak belirlenmiştir. Bulgular: Asimetrinin algılama eşiği 2,31±0,78 mm, tedavi ihtiyacı eşiği 3,98±1,34 mm' dir. Ortodontist ve cerrahların asimetri algılama ve tedavi ihtiyacı eşikleri meslek dışı bireylerden daha düşüktür. Kadın değerlendiricilerin algılama eşiği erkeklere göre daha düşüktür. Sağdaki asimetriler daha olumsuz algılanmaktadır. Erkek hastalardaki asimetrilerin algılama eşiği daha düşüktür. Statik ve dinamik görüntülerin asimetri algıları arasında pozitif orta düzeyde anlamlı ilişki mevcuttur.Sonuç: Değerlendirici grubu, asimetrinin yönü, hastanın cinsiyetinin asimetri algılama ve tedavi ihtiyacı eşiklerine etkisi istatistiksel olarak anlamlıdır. Değerlendirici cinsiyeti ise algılama eşiğini etkilemekte ancak tedavi ihtiyacı eşiğini etkilememektedir. Görüntünün statik veya dinamik olması asimetri algısını etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aims of this study are to determine the perception and treatment need thresholds of facial asymmetry and the factors affecting them. Another aim of this study is to evaluate the relationship between static and dynamic images.Methods: Three-dimensional (3D) images of a male and a female volunteer were obtained with 3dMD system (3dMD Inc., Atlanta, Ga, USA). The chin was shifted both to the right and left by 2 mm increments up to 10 mm by using a 3D software. Videos of these two volunteers while talking and smiling were also recorded. 230 people from five observer groups (orthodontists, maxillofacial surgeons, dentists, lay people with and without facial asymmetry (n=46)) evaluated rotating videos of 3D images and dynamic videos. In the evaluation of the data, Kruskal Wallis H test was used to compare the evaluators according to their groups, multivariate regression analysis was used to examine the effects of evaluator and patient gender, asymmetry direction; Spearman correlation analysis was used to examine the relationship between the static and the dynamic images. The significance level was determined as p≤0.05. Results: The asymmetry perception threshold is 2.31±0.78 mm, and the treatment threshold is 3.98±1.34 mm. Professionals have lower asymmetry perception and treatment thresholds than non-professional individuals. The perception threshold of female evaluators is lower than male evaluators. Asymmetries on the right are perceived more negatively. The perception threshold in male patient is lower. There is a positive moderate significant relationship between the asymmetry perceptions of static and dynamic images. Conclusion: The effect of the evaluator group, the direction of the asymmetry, and the gender of the patient on the asymmetry perception and treatment need thresholds were statistically significant. The gender of the evaluator affects the perception threshold but not the treatment threshold. Whether the image is static, or dynamic affects the perception of asymmetry.