Çenelerde görünen anatomik varyasyonların, dental implantlar ile ilişkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinde incelenmesi
Investigation of anatomical variations in the jaws and their relationship with dental implants in cone beam computed tomography images
  1. Tez No: 805623
  2. Yazar: MUHAMMED YASİR ÖZKESİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVCİHAN GÜNEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, çenelerde görününen anatomik yapıların ve varyasyonların implantlarla ilişkisini KIBT görüntülerinde retrospektif olarak inceleyerek en çok hangi anatomik yapı ve/veya varyasyonun implant penetrasyonuna neden olduğunu saptamaktır. Bu konuda yapılan araştırmaların yetersiz ve kısıtlı olması sebebiyle bu çalışma ile incelenen anatomik yapıların saptanan implant penetrasyon prevalanslarının literatüre katkı sağlaması ve ilgili anatomik yapılara dikkat çekerek implant planlamasında görüntüleme yöntemlerinin ve anatomik bilginin önemini vurgulamak hedeflenmektedir. Yöntem: Kliniğimizde çeşitli sebeplerle alınmış 3600 KIBT görüntüsünden, 181 hasta ve 717 implant çalışmaya dahil edilmiştir. Bu görüntülerde çenelerde görünen anatomik yapılar ve varyasyonlarla ilişkili implant penetrasyonları araştırılmıştır. Non-varyatif yapılar; maksiller sinüs, mandibular kanal, nazopalatin kanal ve nazal kavite: Varyasyonlar; maksiller sinüs varyasyonları, nazopalatin kanal varyasyonları, kanalis sinosus, mandibular kanal varyasyonları, mandibular insiziv kanal, lingual foramen ve kanal, lateral lingual foramen (LLF) ve aksesuar mental foramen (AMF) olarak ayrılmış ve bu yapılardan implant penetrasyonu olanlar kaydedilmiştir. Saptanan veriler cinsiyete, yaş gruplarına ve çenelerde dağılım bölgelerine göre kaydedilerek istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this retrospective study is to determine which anatomical structure and/or variation causes implant penetration by retrospectively examining the relationship of anatomical structures and variations in the jaws with implants in CBCT images. Due to insufficient and limited research on this subject, it is aimed to emphasize the importance of imaging methods and anatomical knowledge in implant planning by drawing attention to the related anatomical structures and contributing to the literature on the prevalence of implant penetration determined in the anatomical structures examined in this study. Method: Of the 3600 CBCT images taken in our clinic for various reasons, 181 patients and 717 implants were included in the study. Implant penetrations associated with anatomical structures and variations appearing in the jaws in these images were investigated. Non-variative structures; maxillary sinus, mandibular canal, nasopalatine canal and nasal cavity: Variations; maxillary sinus variations, nasopalatine canal variations, canalis sinosus, mandibular canal variations, mandibular incisive canal, lingual foramen and canal, lateral lingual foramen (LLF) and accessory mental foramen (AMF) and those with implant penetration from these structures were recorded. The determined data were statistically analyzed by recording according to gender, age groups and distribution regions in the jaws.