Multiple sklerozlu bireylerde reaksiyon zamanı, denge ve aktivite performanslarının incelenmesi
Investigation of reaction time, balance and activity performances in individuals with multiple sclerosis
- Tez No: 805637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Multiple Skleroz (MS) tanılı bireylerde özürlülük düzeylerine göre reaksiyon zamanı, denge ve aktivite performanslarını değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma SBÜ Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Multiple Skleroz Polikliniğine başvuran katılımcılar ile yürütülmüştür. Çalışma, EDSS skoru hafif (1.0-3.5) ve orta (4.0-5.5) olan 44 MS' li birey ve 22 sağlıklı birey ile tamamlanmıştır. Çalışmaya katılan bireylere sosyodemografik anket, Mini-Mental Durum Testi, Modifiye Ashworth Skalası, Nelson El-Ayak Reaksiyon Testi, Mini-Bestest Denge Skalası ve Kanada Aktivite Performans Ölçümü uygulanmıştır. Bulgular: Orta düzey MS'li bireylerin el ve ayak reaksiyon zamanı ortalaması, hafif düzey MS ve kontrol grubundaki bireylerin ortalamasından; hafif düzey MS'li bireylerin el ve ayak reaksiyon zamanı ortalamasının da kontrol grubundaki bireylerin el ve ayak reaksiyon zamanı ortalamasından anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur (p,05). Sonuç: MS'li bireylerde özürlülük düzeyi arttıkça reaksiyon zamanının arttığı, dengenin ve aktivite performansının azaldığı belirlenmiştir. Kontrol grubundaki bireylerle yapılan karşılaştırmada ise MS' li bireylerin daha uzun süreli reaksiyon zamanı gösterdiği, denge ve aktivite performanslarının daha düşük olduğu görülmüştür. MS'li bireyler için planlanacak ileriki çalışmalarda bireylerin reaksiyon zamanı, denge ve aktivite performans düzeylerini geliştirici ergoterapi programlarının dikkate alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was carried out to evaluate the reaction time, balance and activity performances of individuals diagnosed with Multiple Sclerosis (MS) according to their disability levels. Materials and Methods: The study was carried out with participants who applied to SBU Antalya Training and Research Hospital Multiple Sclerosis Outpatient Clinic. The study was completed with 44 individuals with MS and 22 healthy individuals with mild (1.0-3.5) and moderate (4.0-5.5) EDSS scores. Sociodemographic questionnaire, Mini-Mental State Test, Modified Ashworth Scale, Nelson Hand-Foot Reaction Test, Mini-Bestest Balance Scale and Canadian Activity Performance Measurement were applied to the individuals participating in the study.Results: The mean hand and foot reaction time of the individuals with moderate MS, the hand and foot reaction time of the individuals in the mild MS and control group; The mean hand and foot reaction time of individuals with mild MS was also found to be significantly higher than the mean hand and foot reaction time of the control group (p,05). Conclusion: It has been determined that as disability level increases in individuals with MS, reaction time increases, balance and activity performance decrease. In comparison with individuals in the control group, it was observed that individuals with MS showed longer reaction times, and their balance and activity performances were lower. It is thought that occupational therapy programs that improve the reaction time, balance and activity performance levels of individuals should be considered in future studies to be planned for individuals with MS.