STEM uygulamalarının ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerine ve STEM'e yönelik tutumlarına etkisi
The effect of STEM applications on the secondary school 7th grade students' science process skills and the attitude towards STEM
  1. Tez No: 805636
  2. Yazar: NAZLI ÇİÇEK BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersinde yapılan STEM uygulamalarının, öğrencilerin bilimsel süreç becerilerine ve STEM'e yönelik tutumlarına etkisini belirlemektir. Uygulama süreci, 7. Sınıf Fen Bilimleri dersinde“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesinde 7 hafta 28 ders saati olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Afyonkarahisar ilinde bulunan Kocatepe Ortaokulu'nun 7. sınıfındaki iki farklı şubesi oluşturmaktadır. Araştırmada karma yöntem tasarımında iç içe geçmiş desen kullanılmıştır. Nicel ve nitel yöntemler birlikte kullanılmıştır. Nicel verilerin elde edilmesinde“Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”ve“Ortaokul Öğrencilerinin STEM'e Karşı Tutum Ölçeği”ölçeklerinden yararlanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve öğrenci günlükleri kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız ve bağımlı örneklem t testi, MANOVA ve tekrarlı ANOVA testi kullanılırken nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Kontrol ve deney grubu öğrencilerinin bilimsel süreç becerileri ve STEM'e yönelik tutumlarında son test ortalama puanları arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. STEM uygulamasının deney grubu öğrencilerinin STEM ile ilgili tutumlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Nitel veriler incelendiğinde öğrencilerin günlük yaşam problemlerini çözmeye, ürün oluşturmaya, kodlama ve grup çalışması yapmaya ilgilerinin arttığı görülmüştür. Ayrıca öğrenciler STEM uygulamaları sırasında fen bilimleri dersinin çok keyifli geçtiğinin ve derste çok eğlendiklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of STEM applications made in science lessons of secondary school 7th-grade students on students' science process skills and attitudes towards STEM. The application process was carried out in the unit of“Pure Substances and Mixtures”in the 7th Grade Science lesson as 7 weeks and 28 lesson hours. The study group of the research consists of two different branches in the 7th grade of Kocatepe Secondary School in Afyonkarahisar. In the research, nested pattern was used in mixed method design. Quantitative and qualitative methods were used together.“Science Process Skills Scale”and“Secondary School Students' Attitude Scale towards STEM”scales were used to obtain quantitative data. Semi-structured interview forms and student diaries were used to collect qualitative data. While independent and dependent sample t-test, MANOVA and repeated ANOVA tests were used in the analysis of quantitative data, the content analysis method was used in the analysis of qualitative data. A statistically significant difference was found between the post-test average scores of the control and experimental group students in their science process skills and their attitudes toward STEM in favor of the experimental group. It was observed that the STEM application affected the experimental group students' attitudes toward STEM in a positive way. When the qualitative data were examined, it was seen that the student's interest in solving daily life problems, creating products, coding and doing group work increased. In addition, the students stated that the science lesson was very enjoyable and they had a lot of fun during the STEM applications.