Siyasal iletişim propaganda ilişkisi: 1973-1999 arası seçim müzikleri
The relationship of political communication and propaganda: Election musics between 1973-1999
- Tez No: 805653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖLÇEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Music, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Siyasi partiler seçim dönemlerinde siyasal iletişim çalışmalarını artırırlar. İktidar mücadelesi içindeki siyasi partiler bu dönemlerde seçmene mitinglerle, TV yayınlarıyla, afiş ve reklamlarla ulaşmaya çalışırlar. Siyasal iletişimin vazgeçilmez unsuru olan propaganda mesajlarını da bu araçlarla verirler. Siyasi partiler bunlarla birlikte seçmene ulaşabilmek için insan hayatının önemli bir parçası olan müziği de kullanmışlardır. Siyasi partiler seçmenin dikkatini çekmek ve duygularını harekete geçirmek, önemli mesajları iletmek için sık sık müziğe başvurmuşlardır. Propaganda mesajlarının akılda kalıcılığını ve etkisini artırmak için müziğin gücünden yararlanmışlardır. Çalışmada 1973-1999 yılları arasında gerçekleşen genel seçimlerde parlamentoya girmiş siyasi partilerin ulaşılan seçim müzikleri incelenmiştir. Siyasi partilerin kendi yayınladıkları propaganda plakları ve kasetleri dışında çeşitli miting görüntülerinden, reklamlarından elde edilen ve tamamına ulaşılabilen müzikler incelenmiştir. İçerik analiziyle incelenen 40 seçim müziğine göre müziksel açıdan çoğunlukla basit ritim kalıbına sahip hareketli eserler tercih edilmiştir. Siyasi partiler seçmeni yakalayacak dönemin popüler tarzlarından yararlanırken, ülke kültürüne ait müzik unsurlarını da kullanmayı ihmal etmemişlerdir. Ülke geneline hitap eden ve seçmeni kucaklayıcı içerikler oluşturmaya çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
Political parties increase their political communication activities during election periods. Political parties in the struggle for power try to reach voters through rallies, TV broadcasts, posters, and advertisements. Also through these tools they also give propaganda messages, which are indispensable elements of political communication. In addition, political parties have also used music, which is an important part of human life, to reach voters. Political parties have often used music to attract the attention of voters, mobilise their emotions and convey important messages. They have used the power of music to increase the memorability and impact of propaganda messages. In this study, we analysed the election music of the political parties that entered the parliament in the general elections held between 1973-1999. Apart from the propaganda records and cassettes published by the political parties themselves, we also analysed the music obtained from various publicly accessible rally footages and advertisements. According to the 40 election music pieces analysed by content analysis, most works preferred with simple moving rhythm patterns. While making use of the popular styles of the period to catch the voters, political parties did not neglect to use the musical elements of the country's culture. They tried to create content that appeals to the whole country and embraces the voters.