304 paslanmaz çeliğin inconel 718'le laser kaplama yöntemiyle kaplanıp korozyon direncinin incelenmesi
Surface of aisi 304 steel by laser coating methodcladding with alloy 718 and research of corrosion resistance
- Tez No: 805660
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGİN KOSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ve ihtiyaçların artması imalat yöntemlerini etkilemiştir. Gelişen teknoloji ile malzemelerin kalitesini arttırmak ve amacına en uygun malzemeyi en kısa sürede kusursuza yakın bir şekilde üretmek ve onarmak gerekmektedir. Lazer giydirme metodu da bu doğrultuda farklı çeliklerin kaplanması ve ihtiyaçlara göre daha doğru malzemeye ulaşılması konusunda hizmet etmektedir. Bu çalışmada ALLOY 718 çeliğin, substrat yüzeyine kaplanabilirliği araştırılmıştır. Bunun için; plaka halindeki AISI 304 çeliği substrat olarak seçilmiş, bir robot kolu kullanılarak endüstriyel lazer kaplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Kaplama işlemine, toz halindeki ALLOY 718 çeliği kullanılmıştır. Endüstriyel Lazer giydirme metodu ile AISI 304 plakaya kaplanan ALLOY 718'in korozyon deneyi ile polarizasyon eğri çıkartılmıştır. Ayrıca XRD analizi yapılarak ALLOY 718 çeliğinin kristalografik analizi yapılmıştır. Bu işlem ile yaygın olarak kullanılan AISI 304 çeliğin korozyon direncinin yükseltilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın sonucunda AISI 304 çeliğin toz halindeki ALLOY 718 çelik ile lazer kaplama metoduyla kaplanabilir olduğu ve korozyon direncinin arttırıldığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, the development of technology and the increase in needs have affected the manufacturing methods. With the developing technology, it is necessary to increase the quality of the materials and to produce and repair the most suitable material in the shortest time. Laser cladding method also serves for coating different steels and reaching more accurate material according to the needs. In this study, the coating ability of ALLOY 718 steel on the substrate surface was investigated. For this; AISI 304 steel in plate form was chosen as substrate, industrial laser coating process was carried out using a robot arm. ALLOY 718 steel in powder form was used in the coating process. Polarization curve was determined by corrosion test of ALLOY 718 coated on AISI 304 plate with industrial laser cladding method. In addition, crystallographic analysis of ALLOY 718 steel was performed by performing XRD analysis. With this process, it is aimed to increase the corrosion resistance of AISI 304 steel, which is widely used. As a result of the study, it has been revealed that AISI 304 steel can be coated with powdered ALLOY 718 steel by laser coating method and its corrosion resistance is increased.