Tests of the efficiency of a given portfolio under different model specifications
Varolan bir portföyün farklı model belirlenmeleri altındaki etkinlik testleri
  1. Tez No: 26783
  2. Yazar: CAN AYER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAYTAZ MEHMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
VAROLAN BİR PORTFÖYÜN FARKLI MODEL BELİRLENMELERİ ALTINDAKİ ETKİNLİK TESTLERİ ÖZETÇE Bu çalışma varolan bir portföyün ex-ante etkinliğinin Gibbons ve diğerlerinin (1989)'daki piyasa modeli belirlenmesinden ve Schwert ve Seguin'in (1990)'daki değişen varyanslı piyasa modeli belirlenmesinden farklı model belirlenmeleriyle de test edilebileceğini göstermektedir. Varolan portföylerin etkinlik testlerinin kuvveti genişletilmiş piyasa modeli regresyonlannda daha az model belirlenme hatası elde ederek arttırılabilinir. Bunun bir örneği olarak farklı bir model belirlenmesi verilmiş ve istanbul Menkul Kıymetler Borsası Endeksi (IMKBE)'nin ex-ante etkinliği Gibbons ve diğerlerinin (1989) çoklu-değişimli testi ile orada verilmiş model belirlenmesi ve bizim önerdiğimiz model belirlenmesi ile hem Türk Lirası hem de Friend ve diğerlerinin (1976) çalışmasını dikkate alarak enflasyonun bir vekili olarak dolar bazında test edilmiştir. Levy'de (1983) gösterildiği üzere hisse senetlerinden sadece pozitif ağırlıklarla oluşturulan piyasa portföyü vekili bütün endeksler ex-post etkin olmadığından, her iki model belirlenmesinden çıkan test sonuçlan ilgi çekici bulunmaktadır. Piyasa modeli belirlenmesi bazlı çoklu-değişim testi IMKBE'nin ex-ante etkinliğini reddedemezken, önerilen model belirlenmesi bazlı test daha küçük model belirlenme hatalarıyla testin kuvvetini arttırdığından IMKBE'nin ex-ante etkinliğini reddetmektedir.
Özet (Çeviri)
TESTS OF THE EFFICIENCY OF A GIVEN PORTFOLIO UNDER DIFFERENT MODEL SPECIFICATIONS ABSTRACT This study shows that the ex ante efficiency of a given portfolio can be tested under model specifications other than the market model specification in Gibbons et. al. (1989) and the heteroscedastic market model in Schwert and Seguin (1990). The power of the tests of the efficiency of a given portfolio can be increased by obtaining lower specification errors in the extended market model regressions. An example of a different model specification is given and the ex ante efficiency of Istanbul Stock Exchange Market Index (ISEMI) is tested using the multivariate test of Gibbons et. al. (1989) under market model specification and the model specification proposed in this study using a modest data set both in terms of Turkish Lira and US Dollar, the latter being as a proxy for inflation, considering the work of Friend et. al. (1976). As given in Levy (1983) all the indices used as market portfolio proxies, which are constructed using only securities which are held long are ex post inefficient, the results of the tests under both specifications are interesting. Although the multivariate test based on market model specification cannot reject the ex ante efficiency of ISEMI, the multivariate test based on the proposed specification in this study rejects the ex ante efficiency of ISEMI because of the increased power of the test as a result of lower specification errors.